Shiu shpëton Nikolicën

schedule11:27 - 31 Tetor, 2019

schedule 11:27 - 31 Tetor, 2019

Reshjet intensive gjate mbrëmjes se të mërkurës kanë fikur plotësisht të gjitha vatrat e zjarrit që ishin aktive prej katër ditësh. Policia e Devollit ka referuar në Prokurori materialet për ngjarjen pa autore të cilën e ka klasifikuar si të qëllimshme.

Burime nga grupi hetimor i thane Abc News se dyshimet për zjarrvënie shkojnë tek barinjtë që hapin kullota ose kondrabandistët e lëndës drusore dhe qymyrit të drurit. Deklarimet e banorëve dhe barinjve të zonës nuk e kanë çuar policinë drejt zbulimit të personave që i vunë zjarrin pyllit qe ka statusin e zonës së mbrojtur.

Zjarri i fuqishëm që përfshiu prej të dielës masivin pyjor të Nikolicës dogji rreth 50 ha pyll me pishë, dushk dhe bimësi të ulet./ABC News Albania