Shiu i parë meteor i 2021, mësoni datën kur “do të bien” yje nga qielli

schedule12:56 - 21 Prill, 2021

schedule 12:56 - 21 Prill, 2021

Shiu i parë i rëndësishëm i ” yjeve në rënie ” të pranverës është ai i Lyridës, i cili do të arrijë kulmin në qiellin e hemisferës veriore, natën e së enjtes, 22 prill deri në agimin e së premtes, 23 prill.

Lyrides konsiderohet një “shi” mesatar i cili zakonisht zgjat nga 16 deri 25 prill. Në kulmin e tyre, vlerësohet se ata hyjnë në atmosferën e Tokës dhe shkëlqejnë deri në 20 meteorë në orë me shpejtësi deri në 50 kilometra. Ndonjëherë ata krijojnë yje të ndritshëm në rënie me bisht të gjatë, të cilat qëndrojnë të dukshme kudo në qiell për disa sekonda. Në disa vite, “yjet e tyre” madje arritën 100 në orë.

Siç shpjegon AMPE, ky “shi i veçantë”, i cili u regjistrua për herë të parë në 687 para erës sonë. nga kinezët, me sa duket vjen nga konstelacioni i Lyra, nga ku mori emrin e saj, dhe sidomos nga ylli Vega (Alpha Lyra), i cili është ylli më i ndritshëm i kësaj konstelacioni dhe ylli i dytë më i ndritshëm në qiellin e natës të veriut hemisferë.

Megjithatë, burimi i vërtetë është kometa C / 1861 G1 “Thatcher”, e zbuluar në 1861 nga amerikani A. Thatcher. Kometa lë në shtegun e saj një bisht të gjatë pluhuri dhe grimcash, i cili kryqëzohet çdo vit me orbitën e planetit tonë. Kometa do të kalojë edhe një herë shumë afër Tokës në 2276, pasi orbita e saj rreth Diellit zgjat rreth 415 vjet.

Mbetjet e bishtit të kometës, pas kalimit të saj të fundit të ngushtë në shekullin e 19-të, ende notojnë në hapësirë ​​dhe vazhdojnë të shkaktojnë “shiun” e Lyrids çdo vit./abcnews.al