Sherri me pronarin, shqiptari i vret nënën

schedule09:24 - 29 Janar, 2019

schedule 09:24 - 29 Janar, 2019

Prokuroria e Barit ka kërkuar 28 vjet burg për 30-vjeçarin shqiptar Ogert Laska. Ky dënim u lexua përpara Gjykatës së Krimeve të Rënda. I riu shqiptar akuzohet për vrasjen e të moshuarës Rosa Maria Radicci 71 vjeç, ngjarje e ndodhur më 13 Nëntor 2016.

“Ai donte të vriste punëdhënësin e tij që kishte qëlluar më parë ndaj tij. Por në pamundësi për të vrarë atë shqiptari u hakëmor duke vrarë nënë e tij”, tha gjatë leximit të aktakuzës prokurori Luciana Silvestris.

Avokati mbrojtës i 30-vjeçarit përsëriti duke u shprehur se klienti i tij është i pafajëshm dhe se duhej lënë i lirë.

Sipas avokatit të shqiptarit Rocco Viggiano, “në shtëpinë e viktimës është gjetur edhe ADN-ja e një burri tjetër, i cili asnjëherë nuk është identifikuar. Ai mund të jetë vrasësi i vërtetë”.

Sipas ekspertizës mjeko-ligjore, të moshuarën e kishte qëlluar me më pas mbytur me një qese mbeturinash.

Vrasësi i dyshuar i ka mohuar gjithmonë akuzat për vrasjen e të moshuarës. Ai u arrestua disa javë pas krimit ku falë materialeve të marra nga kamertat e sigurisë ai ishte parë duke dalë nga shtëpia e viktimës.

Prokuroria beson se ai e vrau atë për hakmarrje, pasi disa muaj më parë kishte pasur një sherr me djalin e saj. Shqiptari madje kishte qëlluar në drejtim të tij në restorantin që kishte italiani.

Në gjykimin dy djemtë, nusja dhe nipi i viktimës kanë bërë padi civile. Seanca e radhës  gjyqësore ndaj shqiptarit do mbahet më 1 Mars./abcnews.al