SHBA thirrje për tërheqjen e menjëhershme të trupave të huaja nga Libia

schedule20:50 - 4 Maj, 2021

schedule 20:50 - 4 Maj, 2021

Ndihmës sekretari amerikan Anthony Blinken , pas ministres së jashtme të Libisë ka bërë thirrje për tërheqjen e trupave të huaja.

Një ditë më parë ministrja e Jashtme e Libisë, Nila Mohamed el-Mangous , pas takimit me Mevlüt Çavuşolulu , kërkoi tërheqjen e forcave të huaja nga territori i vendit të saj, përfshirë forcat turke.

Blinken në fjalën e tij ka shprehur mbështetjen e plotë të vendit të tij për këtë kërkesë.

Sipas Blinken”Në samitin e G7 (mbajtur në Londër) SHBA ka rinovuar mbështetjen e tyre për qeverinë libiane për mbajtjen e zgjedhjeve në dhjetor 2021 dhe për tërheqjen e menjëhershme të forcave të huaja. /abcnews.al