SHBA kërkon ekstradimin e djalit të El Chapo

schedule08:44 - 28 Shkurt, 2023

schedule 08:44 - 28 Shkurt, 2023

Shtetet e Bashkuara i kanë kërkuar Meksikës që të ekstradojë djalin e shefit të bosit të burgosur Joaquin Guzman, i njohur si El Chapo, i cili akuzohet për krime droge.  Kjo është bërë e ditur nga një zëdhënës i qeverisë meksikane.

Ovidio Guzman u kap në fillim të janarit dhe dyshohet se ka ndihmuar në drejtimin e kartelit famëkeq Sinaloa, që kur babai i tij iu dorëzua autoriteteve në SHBA në vitin 2017.

Sipas zëdhënësit, ambasada e SHBA në Mexico City paraqiti kërkesën për ekstradim në ministrinë e jashtme dhe zyrën e prokurorit të përgjithshëm. Ovidio Guzman u arrestua në fillim të janarit pranë qytetit Culiacan në shtetin verior të Sinaloa, në një operacion që u kushtoi jetën 10 ushtarëve.

El Chapo, i cili bazoi perandorinë e tij të kontrabandës nga Sinaloa, po vuan një dënim të përjetshëm në SHBA për trafik droge prej 25 vjetësh.

Ovidio Guzman siguroi një urdhër gjykate në janar që bllokonte ekstradimin e tij të menjëhershëm në SHBA dhe një gjykatës i dha Shteteve të Bashkuara deri më 5 mars për të paraqitur një kërkesë ekstradimi.

Ai akuzohet se ka ndihmuar në mbikëqyrjen e gati një dhjetëra laboratorësh metamfetamine në Sinaloa, si dhe për komplot për shpërndarjen e kokainës dhe marihuanës.

Ai gjithashtu dyshohet se urdhëroi vrasjen e informatorëve, një trafikanti droge dhe një këngëtari meksikan që refuzoi të performonte në dasmën e tij. Ai u kap edhe në vitin 2019, por forcat e sigurisë e liruan pasi karteli i tij zhvilloi një luftë të gjithanshme si kundërpërgjigje.

/abcnews.al