SHBA e Europa sfidojnë Rusinë në qiejt e Sirisë

schedule12:12 - 14 Prill, 2018

schedule 12:12 - 14 Prill, 2018

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Europa sfidojnë Rusinë në qiej sirianë. Lufta civile siriane ka nisur në mars të 2011-ës, me manifestimet në shesh kundër regjimit të Asad dhe shtypjes së dhunshme të protestave kur ende në qendër të vëmendjes ishte fenomeni i Pranverës Arabe. Por në muajt në vijim situata degjeneroi në një gërshetim konfliktesh rajonale të komplikuara më tej nga infiltrimi dhe përhapja e të ashtuquajturit shtet islamik. /abcnews.al