Siria

turkis-greek-coastguard-0.jpg
Autor E10:09 | 07/03/2020

Tensioni është i lartë mes Greqisë dhe Turqisë në kufirin tokësor dhe atë detar.

Ndërkohë që mijëra emigrantë nga vendet e lindjes janë tani në kufi me Greqinë duke tentuar të futen për të shkuar në vendet e BE, “lufta” vijon në det.

Sëfundmi kanë dalë pamjet e një përplasjeje të mirëfilltë mes rojeve detare greke dhe turke. Një skaf i autoriteteve turke shkon me shpejtësi tek ai i Greqisë duke i kërkuar që të largohet nga zona, transmeton abcnews.al.

Mjeti lundrues i rojeve detare turke e ndjek nga pas atë greke dhe për pak ato nuk përplasen me njëra-tjetrën.

Greqia akuzon Turqinë që po kërkon ta destabilizojë përmes dërgimit të organizuar të emigrantëve në kufi, ndërsa Turqia akuzon Greqinë se po tenton të mbysë gomonet e emigranëtëve, ndërsa sëfundmi kanë dalë edhe foto të dhunës së policisë greke ndaj këtyre të fundit.

Pak ditë më parë, Turqia hapi kufirin duke mos penguar emigrantët që duan të shkojnë në BE. Ky veprim u shoqërua me alarm në Greqi.

Përplasja është e madhe edhe në kufirin tokës në zonën e Evrosit ku mijëra policë dhe ushtarë greke përballen me emigrantët ku nuk mungojnë rastet e dhunës dhe keqtrajtimeve.

Turqia dërgoië 1 000 forca speciale të ushtrisë dy ditë më parë, veprim të cilit iu përgjigj me të njëjtën monedhë edhe Greqia. /abcnews.al

Emigrante te rrahur dhe zhveshur nga policia greke. Pasi i moren rrobat i derguan serish ne Turqi

turqia-1280x720.jpg
Autor E09:28 | 02/03/2020

Media shtetërore siriane “SANA” njoftoi të dielën se forcat turke vunë në shënjestër dhe rrëzuan dy aeroplanë sirianë të cilët po fluturonin mbi rajonin e Idlibit. “SANA” njoftoi se pilotët u ulën të sigurt në tokë me parashutë.

Vëzhguesi sirian për të Drejtat e Njeriut, me qendër në Britani, tha se të dy avionët u rrëzuan mbi territorin që ka nën kontroll regjimi, me gjasë pas goditjes nga aeroplanët turq F-16.

Ministria turke e Mbrojtjes tha se aeroplanët u vunë nën shënjestër pas rrëzimit të një prej dronëve të forcave ajrore turke.

Qeveria siriane njoftoi se do të mbyllë hapësirën e saj ajrore për çdo fluturim avioni apo droni në veriperëndim të vendit. Ushtria siriane njoftoi se avionët që do të përpiqen të hyjnë në hapësirën e saj ajrore do të konsiderohen “të rrezikshëm” e “do të rrëzohen”.

Provinca Idlib është pjesë e territorit të fundit sirian që mbahet nën kontroll nga rebelët e mbështetur nga Turqia. Në shkurt në këtë zonë u vranë 55 ushtarë turq.

Përplasjet e fundit në Siri vijnë ndërsa janë rritur tensionet mes Turqisë dhe Rusisë, vendet që mbështesin krahë kundërshtare të luftës civile në Siri.

Të dielën, ministria turke e Mbrojtjes tha që megjithëse vendi “po vazhdon” me sukses operacionin e saj ushtarak në veriperëndim të Sirisë kundër regjimit të Damaskut të mbështetur nga Moska, qeveria turke nuk “dëshiron apo synon të përleshet me Rusinë”.

ER2L8pkXkAUhuij.jpg
Autor E15:21 | 28/02/2020

Turqia ka hapur kufijtë me Greqinë dhe Bullgarinë duke lejuar dhjetra mijëra refugjatë nga Siria dhe vendet e tjera të lindjes që të mësyjnë dyert e Bashkimit Europian.

Vendimi u mor mbrëmë dhe kufijtë do të jenë të hapur për 72 orë, gjatë të cilave asnjëri nuk do të pengohet që të udhëtojë për në BE.

Qeveria turke vendosi të ndërmarrë këtë hap si një kundërpërgjigje ndaj Perëndimit, i cili nuk po e ndihmon në krizën siriane, ndërkohë që në Turqi aktualisht gjenden 4 milion refugjatë nga Siria duke shkaktuar një tension të madh social.

Gjithashtu, ky vendim erdhi pasi një numër i madh ushtarësh turq u vranë mbrëmë pas një sulmi ajror në Idlib të Sirisë. Deri më tani shifra zyrtare është 33 të vrarë, ndërsa nga raportime të ndryshme të mediave ndërkombëtare bëhet fjalë për rreth 60-70 të tillë.

Pas vendimit, mijëra sirianë kanë mësyrë ishujt grekë duke lundruar me gomone dhe mjete të tjera.

Hundreds of migrants march towards Greek borders through Turkey

Hundreds of migrants march towards Greek borders through TurkeyMORE: https://on.rt.com/abu9

Gepostet von RT am Freitag, 28. Februar 2020

Ushtria greke është vënë në alarm duke mbyllur kufirin për të mos lejuar futjen e refugjatëve në territorin e tyre.

Kjo ka bërë që mjaft sirianë të mbesin në kufirin mes Turqisë dhe Greqisë.

erdogani.jpg
Autor E10:47 | 19/02/2020

Presidenti i Turqisë, Erdogan ka paralajmëruar një operacion në shkallë të gjerë të ushtrisë së Turqisë në veri të Sirisë. Në një fjalim para anëtarëve të partisë AK, Erdogan tha se po mbaron ultimatumi ndaj ushtrisë së Asadit për t’u larguar nga veriu i Sirisë.

Sipas tij, fundi i shkurtit është afati final brenda të cilit ushtria e Asad duhet të largohet nga Idlibi dhe Aleppo, të cilat i mban të rrethuara.

“Një operacion ushtarak në Idlib është shumë i mundshëm tani. Ne nuk mund të presim më. Po bëjmë paralajmërimin tonë final”, tha Erdogan duke shtuar se do të imponojnë një zonë sigurie në këtë rajon me çdo çmim.

Ushtria siriane ka rrethuar Idlibin si zonën e fundit të mbajtuar nga rrebelët.

Ndërkohë, Turqia ka futur tashmë mijëra ushtarë në veri të Sirisë me qëllim parandalimin e fuqizimit të forcave kurde, por edhe të refugjatëve që ikin nga zonat e luftës.

Turqia mbështet gjithashtu një pjesë të mirë të grupeve kundër Asadit në veri të Sirisë. /abcnews.al

iman.jpg
Autor E09:32 | 15/02/2020

Ajo ishte një vjeç e gjysmë, por lufta dhe tmerri në Siri nuk e kursyen. Vogëlushja Iman vdiq e ngrirë në duart e babait që po vraponte për ta dërguar në spital duke i bërë me dije edhe njëherë botës tmerrin që po ndodh në Siri.

Ajo u sëmur rëndë në një kamp refugjatë pranë qytetit të Idlibit. Vogëlushja pati temperaturë dhe probleme me frymëmarrjen duke bërë që babai ta marrte në krah për ta çuar në një spital dy orë larg në këmbë, shkruan abcnews.al.

Zona tani është mbërthyer nga një i ftohtë i madh duke bërë që temperaturat të jenë shpesh nën zero.

Babai i Iman u nis për në një spital pranë qytetit të Alepos, por vajza nuk mbërriti gjallë. Ajo kishte ngrirë në duart e babait.

Iman nuk është fëmija i vetëm që ka humbur jetën nga tmerri i Sirisë. Prej më shumë se 9 vitesh vijon lufta e përgjakshme duke u bërë shkak për vdekjen e dhjetra mijëra fëmijëvë.

Operacioni u ushtrisë së Asadit për të marrë qytetin e fundit të madh në duart e rrebelëve ka gjasë të kthehet në një tragjedi humanitare pasi më shumë se 700 mijë njerëz janë shpërngulur tashmë nga zonat e luftës duke ndejtur në tenda dhe nën të ftohtë. /abcnews.al

alvini-1280x720.jpg
Autor E11:11 | 07/11/2019

Alvin Berisha tashmë është një duar të sigurta jashtë Sirisë dhe sipas mediave italiane pritet të niset nga Libani për në Romë brenda disa orësh.

Ndërkohë, janë publikuar momentet e shpëtimit të Alvinit duke e marrë me eskortë nga kufiri mes Sirisë dhe Libanit për të dërguar në ambasadën italiane në Bejrut.

Shpëtimi i Alvinit u bë temë kryesore e emisionit “Le Iene” në Itali, të cilët shkuan në kampin “Al Hol” të Sirisë ku mbahen ish-luftëtarët e ISIS.

Alvini u dërgua në Siri nga nëna e tij, e cila shkoi atje për t’iu bashkuar të ashtuquajturit Shtet Islamik. Nëna më pas mbeti e vdekur gjatë luftës, ndërsa Alvini ngeli vetëm mes shkretëtirës siriane dhe xhihadistëve në kampe.

/abcnews.al

alvin.jpg
nev ila19:03 | 29/10/2019

“Të sjellim Alvinin e vogël në shtëpi“. Asambleja legjislative e Liguria miratoi sot unanimisht axhendën e paraqitur nga nënkryetari i Lidhjes, Paolo Ardenti dhe nga këshilltari i Lidhjes Alessandro Puggioni, për të sjellë në shtëpi Alvinin e vogël.

Këshilli i Qarkut miratoi unanimisht një axhendë, të paraqitur nga Paolo Ardenti dhe Alessandro Puggioni (Lega Nord Liguria-Salvini) e nënshkruar nga të gjitha grupet, e cila angazhon këtë këshill të bëhet interpretues në Ministrinë e Punëve të Jashtme Italiane në bashkëpunimin ndërkombëtar.

Ky Këshill do të vendosë, së bashku me Këshillin e Ministrave në Itali, të gjitha instrumentet diplomatike dhe praktike, të dobishme për Qeverinë e Republikës së Shqipërisë, që kjo e fundit të arrijë në një përfundim pozitiv, të historisë dramatike të fëmijës 6-vjeçar Alvin Berisha.

Ai u lind në Itali dhe u largua nga nëna e tij në dhjetor 2014 e cila e dërgoi 6 vjeçarin në Siri, me qëllim regjistrimin e tij në ushtrinë e ISIS.

Në këtë dokument, Këshilli kërkon që fëmija të ribashkohet me babanë dhe motrat e tij në Itali, dhe të favorizojë një dialog diplomatik, midis ambasadës italiane dhe asaj shqiptare në Turqi, vend i cili ndodhet më afër Sirisë, aty ku fëmija mbahet i burgosur.

“Me këtë axhendë kemi angazhuar Regione Liguria të bëhet interpret në Ministrinë e Punëve të Jashtme, në mënyrë që të mund të vërë në praktikë të gjitha mjetet praktike të dobishme për një përfundim pozitiv të historisë dramatike, duke lejuar ribashkimin e Alvinit të vogël me babanë dhe motrat e tij në Itali , dhe të inkurajojë një dialog diplomatik midis ambasadës italiane dhe asaj shqiptare në Turqi”, shkruhet në dokument.

Megjithë gjetjen e Alvinit të vogël në kampin Al – Hol në Siri, ekzistojnë komplikime serioze burokratike dhe diplomatike që e ndalojnë babanë të riatdhesojë djalin e tij.

Sic duket qeveria dhe autoritetet italiane, janë duke bërë maksimumin e tyre, për rikthimin e Alvinit të vogel pranë familjes së tij. Ndërsa autoritetet shqiptare, ende nuk kanë bërë të ditur se në cilën fazë kanë mbetur tratativat, për tërheqjen e djalit të vogël nga kampi Sirian./abcnews.al

 

TURQI-SIRI-MBULIM_ABC-M4-T2.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
ent ela17:54 | 26/10/2019

Turqia do të pastrojë zonën kufitare me Sirinë nga Njësitet për Mbrojtjen e Popullit, YPG, një milici kurde, nëse Rusia nuk i përmbahet obligimeve që dalin nga marrëveshja e arritur këtë javë në Soçi, tha të shtunën presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan.

Sipas marrëveshjes, që Erdogan arriti me presidentin rus, Vladimir Putin, ushtria ruse dhe rojet kufitare siriane, duhet të largojnë luftëtarët e YPG-së rreth 30 kilometra nga kufiri Siri-Turqi. Ankaraja e konsideron YPG-në organizatë terroriste.

Erdogan po ashtu përsëriti kërcënimin e tij se do “të hapë portat” për refugjatët që të nisën drejt Evropës, nëse shtetet evropiane nuk mbështesin planet e Ankarasë për të krijuar “zonë të sigurt” në verilindje të Sirisë, ku dëshiron të vendosë mbi tre milionë refugjatë, që aktualisht gjenden brenda Turqisë. /ABC News Albania 24/7

siria-2.jpg
ad min20:47 | 22/10/2019

Turqia dhe Rusia kanë firmosur një armëpushim të ri 6-ditor në veri të Sirisë për të përfunduar evakuimin e milicive kurde Ypg. Vendimi u bë i ditur nga presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, në përfundim të takimit të tij me homologun rus, Vladimir Putin.

Ndërkohë, luftëtarët kurdë kanë njoftuar Shtetet e Bashkuara se janë tërhequr plotësisht nga “zona e sigurisë” në Veri të Sirisë. Komandanti i Forcave Demokratike Siriane, Mazloum Abdi, i shkroi një letër zëvendëspresidentit amerikan Mike Pence, në të cilën e informonte për tërheqjen e të gjitha forcave ushtarake. Ndërkaq, sekretari i Shtetit i SHBA Mike Pompeo e cilësoi këtë tërheqje si progres, por tha se është ende herët për të qenë të sigurt.

Shtyrja e armëpushimit erdhi pas takimit që presidenti turk Rexhep Taip Erdogan zhvilloi në Soçi të Rusisë me homologun Vladimir Putin. Turqia dërgoi trupa në Sirinë verilindore disa ditë më parë në një ofensivë për të luftuar forcat rebele kurde, pas vendimit të Shteteve të Bashkuara për të tërhequr trupat nga rajoni./ABC News Albania

YPGsyria4354.jpg
Autor E10:21 | 21/10/2019

Trupat kurde kanë filluar të tërhiqen nga qytetet në kufi me Turqinë pas marrëveshjes për një armëpushim 120 orë të arritur mes presidentit Erdogan dhe Zv.Presidentit amerikan Mike Pence pak ditë më parë.

Sipas marrëveshjes forcat kurde duhet të tërhiqen nga disa qytete në kufi me Turqine, boshllëk që do të mbushet nga forcat e Asadit dhe policia ushtarake ruse, të cilat nuk do të lejojnë përplasjen e drejtpërdrejt të ushtrisë turke dhe forcave kurde në këtë zonë.

Qendra siriane e Mbikqyrjes sё tё Drejtave tё Njeriut njofton, se rreth 500 luftёtarё SDF janё tёrhequr nga Ras al-Ain, një qytet vetëm pak metra larg kufirit turk.

Ndërkohë, nga të dyja palët ka patur akuza për shkelje të armëpushimit. Kurdët kanë akuzuar ushtrinë turke se ka vazhduar sulmet përmes saj dhe grupeve xhihadiste, ndërsa ushtria turke deklaroi se po e respekton marrëveshjen pavarësisht sulmeve të vazhdueshme nga SDF.

Turqia nisi mё 9 tetor një ofensivë ushtarake nё Veri tё Sirisё për tё luftuar, sipas tyre, njёsitё kurde tё milicёve YPG dhe pёr t’i larguar ata nga kufiri. Turqia i konsideron ata si terroristё.

Ky veprim irritoi mjaft SHBA-të, të cilat i vendosën ultimatum Turqisë që të ndërpriste sulmin ose do të fillonte identifikimin e pasurive të presidentit Erdogan dhe familjes së tij në bankat perëndimore. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono