Rusia njoftoi tërheqjen e trupave, çfarë rëndësie ka Kherson për Moskën dhe Kievin?

schedule17:27 - 9 Nëntor, 2022

schedule 17:27 - 9 Nëntor, 2022

Rusia urdhëroi sot tërheqjen e trupave nga Kherson, me ministrin e mbrojtjes që tha se “jeta dhe shëndeti i trupave ruse ka gjithmonë prioritet.”

Por çfarë rëndësie ka Kherson?

Rajoni jugor Kherson i Ukrainës kufizohet me Krimenë dhe i ofron Moskës një urë tokësore në gadishullin e Detit të Zi, të cilën ajo e mori nga Kievi në vitin 2014.

Nëse forcat e Kievit, të cilat po kundërsulmojnë në rajon, do të jenë në gjendje të rimarrin një pjesë të territorit atje, kjo do ta privonte Rusinë nga ai korridor tokësor. Një sukses i tillë në fushëbetejë do të sillte gjithashtu artilerinë ukrainase me rreze të gjatë më afër Krimesë, të cilën Moska e sheh si jetike të rëndësishme për interesat e saj.

Furnizimi me ujë të freskët në Krime do të rrezikohej gjithashtu nëse Ukraina rimerr rajonin pjesërisht të pushtuar Kherson.

Pasi Moska pushtoi Krimenë, Kievi bllokoi furnizimin me ujë nëpërmjet një kanali nga lumi Dnieper. Kur Rusia kapi pjesë të Khersonit dhe rajonit fqinj Zaporizhia në lindje, ajo u zhvendos menjëherë për të zhbllokuar kanalin.

Rusia ka nevojë për atë ujë për popullsinë vendase, për ujitjen e tokës së thatë të gadishullit dhe për objekte të shumta ushtarake.

Për më tepër, rajoni Kherson, i cili kishte një popullsi të paraluftës prej më shumë se 1 milion, shtrihet në Detin e Zi dhe rimarrja e tij do të ndihmonte Kievin të rimarrë kontrollin e disa prej vijës së tij bregdetare. Deti i Zi është një arterie kritike për eksportet e ushqimit ukrainas në tregjet e huaja. /abcnews.al