Rusia miraton kërkesën e SHBA-së për të vizituar gazetarin e burgosur Gershkovich

schedule17:14 - 15 Shtator, 2023

schedule 17:14 - 15 Shtator, 2023

Zëvendësministri i Jashtëm rus Sergei Ryabkov tha sot se Moska ka miratuar një kërkesë të konsullatës amerikane për të vizituar reporterin e Wall Street Journal Evan Gershkovich, i cili është në paraburgim për akuzat për spiunazh, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve RIA.

Gazetari i Wall Street Journal, Evan Gershkovich u arrestua nga shërbimet ruse të sigurisë ndërsa raportonte në Yekaterinburg, Urals, më 29 mars.

Që atëherë ai është mbajtur në burgun Lefortovo të Moskës, i cili përdoret nga shërbimet ruse të sigurisë (FSB) për të mbajtur të burgosurit në izolim pothuajse të plotë.

Gazetari, i cili ka punuar si korrespondent në Moskë dhe për Agence France-Presse (AFP), akuzohet për spiunazh, i cili dënohet me 20 vjet burg. Ai hedh poshtë akuzat, ashtu si Uashingtoni, gazeta e tij, kolegët e tij dhe familja e tij.

Moska asnjëherë nuk i ka vërtetuar këto akuza dhe as nuk ka paraqitur ndonjë provë dhe i gjithë procesi është klasifikuar si sekret. Deri më tani, nuk është caktuar një datë për gjykimin e tij.

Arrestimi i tij vjen në mes të tensionit të rritur diplomatik midis Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara pas pushtimit rus të Ukrainës.