Rusia e fortë në numra, Ukraina në terren: Si krahasohen ushtritë e dy vendeve? Mijëra të vdekur në dy ditë luftë

schedule16:25 - 25 Shkurt, 2022

schedule 16:25 - 25 Shkurt, 2022

Teksa lufta Ukrainë –Rusi është duke vazhduar për të dytën ditë radhazi me shpërthime dhe tanke nëpër rrugët e Ukrainës, SHBA dhe Europa po i shpallin Putin sanksione të rënda si ndëshkim për ofensivën ushtarake.

Trupat ruse të armatosura rëndë po hyjnë me shpejtësi drejt kryeqytetit të Ukrainës, Kiev,  dhe zyrtarët amerikanë po paralajmërojnë se qyteti mund të bjerë brenda disa ditësh.

Por nga se përbëhet ushtria ukrainase dhe ruse, cilat janë pikët e dobëta dhe cilat pikat e forta?

Lexo edhe:Në prag të një tragjedie nukleare, eksperti bën paralajmërimin e fortë pasi rusët morën Çernobilin

Aftësitë ushtarake të këtyre dy kombeve janë aq të çekuilibruara sa presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky iu lut aleatëve të tij perëndimorë brenda natës që të  bëjnë më shumë sesa të vendosin sanksione  për të larguar trupat ruse nga toka ukrainase.

Ja se si grumbullohen aftësitë ushtarake të të dy vendeve.

Shpenzimet e mbrojtjes

Vetëm një vështrim në sasinë e parave që dy kombet shpenzojnë për mbrojtjen jep një tregues të hendekut midis të dy vendeve. Ukraina shpenzoi 4.7 miliardë dollarë në vitin 2021, pak më shumë se një e dhjeta e 45.8 miliardë dollarëve të Rusisë me armë bërthamore, sipas raportit “The Military Balance” nga Instituti Ndërkombëtar për Studime Strategjike (IISS), i botuar javën e kaluar.

Ndërsa qeveria ruse nisi një përpjekje në vitin 2008 për të modernizuar ushtrinë e saj, pas një lufte të shkurtër me Gjeorgjinë zbuloi mungesa të pajisjeve, armët e Ukrainës janë ende kryesisht nga epoka sovjetike. Në ambiciet e saj për t’u bashkuar me NATO-n, megjithatë, Ukraina ka riorganizuar strukturën e forcave të saj të armatosura dhe ka plane për të ripajisur forcën e saj ajrore me avionë luftarakë perëndimor deri në mesin e viteve 2030. Gjithashtu planifikon të përmirësojë aftësitë e saj detare.

Rusia ka 900,000 personel aktiv në forcat e saj të armatosura, dhe 2 milionë rezervistë, Ukraina ka 196,000 dhe 900,000 rezervistë. Ukraina filloi të mërkurën të rekrutojë rezervistë të moshës 18-60 vjeç, sipas IISS.

Lexo edhe: Pamjet rrëqethëse nga Kievi, shkolla të bombarduara, shtëpi të shkatërruara e ushtarë të vdekur nëpër rrugë

Vetëm në forcat tokësore, Rusia ka një avantazh të dyfishtë, me 280,000 trupa ndaj 125,600 të Ukrainës. Dhe forca e saj ajrore është gati pesë herë më e fortë, me 165,000 në 35,000 të Ukrainës.

Por për sa i përket numrit të trupave në këtë operacion të veçantë, Yohann Michel, një analist hulumtues që punoi në raportin e IISS, tha se Rusia kishte rreth 200,000 personel në Ukrainë dhe rreth saj.

“Kjo përfshin rreth 60 grupe beteje. Situata po evoluon me shpejtësi dhe ky numër mund të ndryshojë, por është shumë i madh dhe kjo është e rëndësishme. Është një nga më të mëdhenjtë në Evropën Lindore që kemi parë në vite – gjatë jetës sime,” Michel tha për CNN.

“Numrat ukrainas janë më të vështirë sepse gjithçka që ata kanë tani është mobilizuar dhe ata kanë thirrur rezervistë.”/abcnews.al/