Rumania, referendum për reformat në gjyqësor

14:55 | 26/05/201914:550

Qytetarët në Rumani po votojnë këtë të diel në një referendum të thirrur nga presidenti për të shprehur vullnetin mbi reformat në drejtësi, të cilat koalicioni qeverisës po kërkon t’i zhbëjë.

Rumunët kanë dalë të dielën në votime për referendumin mbi nismën e koalicionit qeverisës për të zhbërë reformat anti-korrupsion, në vendin që konsiderohet më i korruptuari në Bashkimin Europian. Referendumi, që po mbahet paralelisht me votimet për Parlamentin Europian, u organizua nga presidenti Klaus Iohanis, i mbështetur nga opozita e qendrës së djathtë.

“Drejtësia është çështje e interesit kombëtar dhe qytetarët kanë të drejtë të vendosin nëse duan ose jo që korrupsioni të kthehet në një politikë shtetërore”, deklaroi Iohanis kur thirri referendumin. Disa mijëra rumunë protestuan në shkurt pasi qeveria e majtë miratoi pa një debat publik një masë që kufizon pavarësinë e prokurorisë. Lëvizja ishte e fundit e një seri ndryshimesh legjislative dhe personeli nga Partia Social-Demokrate, që kur ajo mori pushtetin 2 vjet më parë.

PSD e kundërshtoi referendumin dhe miratoi një dekret që ndryshoi pragun e votimit, duke bërë që referendumi të jetë i vlefshëm vetëm nëse në votime marrin pjesë 30 për qind e votuesve të regjistruar në listat kombëtare në vend të atyre të regjistrit elektoral, që janë rreth 600 mijë më shumë. Përpara se PSD të vinte në pushtet, Bukureshti kishte fituar çmimin e BE-së për luftën kundër korrupsionit nën drejtimin e prokurores speciale Laura Koevesi, që u shkarkua vitin e kaluar për abuzim me anë të detyrës. /ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono