Rreziku i cunamit në Mesdhe, do të ndodhë brenda 30 viteve

schedule11:13 - 25 Qershor, 2022

schedule 11:13 - 25 Qershor, 2022

Një cunami më i lartë se një metër mund të godasë së shpejti qytetet kryesore me pamje nga Mesdheu. Probabiliteti që kjo të ndodhë në 30 vitet e ardhshme është praktikisht 100% , tha UNESCO sipas gazetës britanike Guardian. Dhe qytete si Marseja, Aleksandria dhe Stambolli kanë filluar përgatitjet për këtë.

Lexo edhe: E frikshme, tre shtetet mesdhetare përgatiten për cunami

Rreziku i cunamit në Mesdhe
Ngrohja globale rrit rrezikun e cunamit në Mesdhe : niveli i detit në fakt po rritet dhe kjo do ta bëjë ngjarjen më të mundshme . Dhe ndërsa komunitetet në kufi me Oqeanin Paqësor dhe Indian janë mjerisht të mësuar dhe gati, sipas UNESCO-s, ndërgjegjësimi për rrezikun ende nuk ka arritur në rajonet bregdetare të Detit Mesdhe.

Programi “Gati për cunami”.
Pesë qytete evropiane janë gati për të hyrë në programin e UNESCO-s “gati për cunami”: përveç tre të përmendura më lart, janë edhe Kana dhe Chipiona, një qytet spanjoll me pamje nga Atlantiku. Gati për cunami është një program i Kombeve të Bashkuara që synon të sigurojë që të gjitha komunitetet në rrezik të jenë gati dhe të dinë se çfarë të bëjnë në rast të një cunami deri në vitin 2030. /abcnews.al/