Rikthehen reshjet në disa zona, parashikimi i motit për sot

schedule07:16 - 29 Prill, 2022

schedule 07:16 - 29 Prill, 2022

Sipas MeteoAlb: Territori Shqiptar do të jetë me alternime kthjellimesh dhe vranësirash gjatë gjithë ditës. Parashikohet që në orët e mesditës dhe pasdites vranësirat të pësojnë zhvillime të përkohëshme duke sjellë shira të pakët në zonat Jugore. Po ashtu pjesërisht zonat Qëndrore dhe Veriore do të kenë reshje të pakta. Ndërsa pjesa më e madhe e bregdetit do të jetë me mot të qëndrueshëm.

Temperaturat e ajrit do të ulen lehtë në mëngjes dhe në mesditës duke luhatur vlerat ditore nga 6°C deri në 27°C.

Era do të fryjë mesatarisht në det me shpejtësi 65 km/h nga drejtimi Jugor – Jugperëndimor  duke krijuar dallgëzim mbi 5 ballë.

Rajoni dhe Europa

Kontinenti Europian në pjesën më të madhe do të jetë në dominimin e kushteve të qëndrueshmë atmosferike, KU parashikohet që kthjellimet më të dukshme të jenë në Ballkanin Veriperëndimor. POR me vranësira të shpeshta dhe rrebeshe shiu MBETET Britania e Madhe. Ndërsa Europa Lindore do të vijoj të dominohet nga moti i vranët dhe reshjet në formë dëbore.

Kosova

Republika e Kosovës do të jetë në ndikimin e kushteve të qëndrueshme atmosferike përgjatë gjithë ditës, KU pritet të ketë alternime kthjellimesh dhe vranësirash të pakta. Më të dukshme vranësirat do të jenë në orët e pasdites POR nuk do të sjellin reshje.

Maqedonia e Veriut

Deri në mesditë MV do të PARAQITET me kthjellime dhe kalime vranësirash në të gjithë vendin. POR pasditja shton gradualisht vranësirat në zonat Perëndimore dhe Jugore duke krijuar mundësi për reshje të pakta shiu në këto zona.