Rezistues ndaj ujit dhe goditjeve, prezantohet telefoni i parë antibakterial

schedule20:50 - 26 Nëntor, 2020

schedule 20:50 - 26 Nëntor, 2020

Kompania e teknologjisë së leximit Bullitt ka prezantuar telefonin e parë antibakterial në botë – CAT S42.

Modeli bazë mund të blihet për rreth 250 euro, ndërsa versioni me teknologjinë Biomaster do të jetë në dispozicion vitin e ardhshëm.

Sipas Daily Mail, S42 nuk vret bakteret dhe viruset, përfshirë Covid-19, por parandalon shumëzimin e patogjenëve.

Telefoni ka një ekran 5.5 inç, xham mbrojtës Gorilla 5S dhe mundësohet nga çipi MediaTech Helio A20. Ka 3 GB RAM dhe 32 GB hapësirë ruajtëse.

Është rezistues ndaj ujit, goditjeve dhe rënieve, falë strehës prej çeliku të pandryshkur. l.k/abcnews.al