“Rebeli që s’e do humbjen dhe vendin e dytë”, The Guardian ngre në qiell Besart Berishën

schedule13:58 - 23 Shkurt, 2021

schedule 13:58 - 23 Shkurt, 2021

“Besart Berisha, harku armik i çdo kundërshtari dhe sulmuesi më i madh i të gjitha kohërave në A-League”, një titull që flet vetë për madhështinë e sulmuesit shqiptar, që tani është pjesë Western United në Australi, kurse në të shkuarën ka qenë pjesë e Brisbane Roar dhe Melbourne Victory për shtatë vite.

Britanikja “The Guardian” i ka kushtuar një artikull sulmuesit dardan, i cili është shënuesi më i mirë i të gjithë kohërave në A-League. Kthim pas në kohë, duke tentuar të tregojë që Berisha kurrë nuk pëlqen të jetë i dyti. Në dhjetor të vitit 2016 ishte pjesë Melbourne Victory dhe donte barazimin e rekordit të Arcie Thompson.

Sulmuesi donte golin e 90-të dhe në pjesën e parë humbi shumë raste. Në pushim shkatërroi gjithçka, derën, disa karrige dhe një kosh plehrash. I motivuar zbriti në fushë dhe shënoi një gol trepikësh për skuadrën e tij dhe kështu kishte barazuar rekordin si shënuesi më i mirë në historinë e kampionatit elitar të Australisë.

 

Sërish një tjetër vend i parë që synohet nga Berisha, i cili në ndeshjen e fundit shënoi dy gola në fitoren 4-1 që Western United mori kundër Macarthur. Tani numëron 138 gola në dhe Rod Broën ka zbritur i poshtë tij, me një gol më pak se sulmuesi shqiptar. Bëhet fjalë për numrin më të lartë të golave në të gjitha ligat në Australi.

Më mirë se Berisha ka bërë vetëm Damian Mori, i cili numëron 240 gola. Berisha, tani 52 vjeç, vështirë t’i realizojë 102 gola dhe ta parakalojë ish-futbollistin e Napolit.  Në artikull nuk mund të lihen jashtë dy titujt kampionë, përfshirjen e tij në formacionin më të mirë të vitit thuajse çdo herë, apo dy “Këpucët e Arta” që ai ka fituar në Australi.

Berisha është edhe autori i tregolëshit më të shpejtë në historinë e A-League, kur luante me Brisbane Roar.  “Të gjitha këto janë përbërësit kryesorë për një lojtar që konsiderohet si sulmuesi më i mirë i A-League, por nuk janë të gjitha ato që e bëjnë Berishën”, shkruhet në artikull, ndërkohë që vihet në dukje edhe karakteri i tij i fortë.

 

Lidhja me Australinë, që i ka dhënë edhe pasaportën, u bë edhe më e fortë, edhe pse fillimi nuk ishte i lehtë. “Ishte një moment kur unë doja të prishja kontratën, para se të vija në Brisbane. Gruaja më shty dhe më tha jo. Jam i kënaqur që ajo më ndihmoi me këtë vendim për ta vazhduar udhëtimin. I jam përgjithmonë mirënjohës. Mendova se do të luaja 7 muaj dhe do të kthehesha në Europë, por thjesht i dashurova, u ndjeva si në shtëpi që në vitin e tij. Doja të vazhdoja”, tregonte Berisha kohë më parë.

Vlerësime të mëdha edhe nga ish-trajnerët për Berishën, ndërkohë që tani në skuadër ka një kampion si Alessandro Diamanti. “Nuk kam nevojë të flas me të, t’i bërtas. E di që topi do të vijë. Thjesht më duhet të vrapoj dhe kjo është fantastike. Me sinqeritet, kështu jam ndjerë edhe kur isha në Brisbane me Thomas Broich”, u shpreh Berisha në fundjavë.

Gjithsesi shumëkush e ka të vështirë ta pranojë që ai gjaknxehti i fushës është krejt tjetër jashtë: “Miqtë ma thonë privatisht, që pse jam kaq ndryshe në fushë, kur unë jam një njeri familjar, djalë i mirë dhe njeri i mirë. Dhe unë u them që shkon me historinë time. Loja është jeta ime dhe unë e marr seriozisht. Edhe në moshën 14 vjeç, isha kaq serioz, Nuk doja të humbja asnjë ndeshje”. /abcnews.al