Rama në samitin e Merkel, merr mbështetje për integrimin

schedule18:30 - 5 Korrik, 2019

schedule 18:30 - 5 Korrik, 2019

Kryeministri Rama ndodhet në  Poloni në takimin e radhës për Procesin e Berlinit. Ai u takua me Presidentin Polak, i cili i garantoi mbështetje në prespektivën e integrimit të Ballkanit Perëndimor.

Në Poznan të Polonisë, kancelarja gjermane Angela Merkel zhvilloi takimin  e radhës me liderët e Ballkanit Perëndimor.

Kryeministri Rama, pjesë e këtij samiti, zhvilloi disa takime, duke përfshirë homologun francez.

Kreu i qeverisë shqiptare u takua edhe me Presidentin e Polonisë, Andrzej Duda, i cili dha mbështetje për integrimin e Ballkanit.

“Të gjithë theksuan idenë që integrimi evropian është sot vizioni më i rëndësishëm që bashkon të gjithë rajonin, e mungesa e këtij vizioni do të destabilizonte seriozisht Ballkanin. Si pjesë e komunitetit evropian, ne jemi të detyruar të caktojmë një datë të qartë për integrimin. Do të përsëris këtu të njëjtat fjalë që thashë edhe në Samitin e Tiranës. Polonia nuk do të pranojë që vendet e rajonit të përfshihen në një vrapim, pa një vijë finishi në horizont. Inkurajoj këtë mesazh që të jetë një deklaratë e qartë e këtij Samiti të Poznanit”.

Në fund të Samitit, kryeministri Rama bëri një bilanc të takimit, duke evidentuar nevojën e ndërsjelltë të Evropës dhe Ballkanit për tu bashkuar./ABC News Albania 24/7