Rama kërkon shtyrjen e gjendjes së Fatkeqësisë Natyrore deri në 31 mars

schedule10:32 - 16 Dhjetor, 2019

schedule 10:32 - 16 Dhjetor, 2019

Kryeministri i vendit, Edi Rama ka kërkuar zgjatjen e gjendjes së fatkeqësisë natyrore deri me 31 mars të 2020.

Kjo kërkesë e shefit të qeverisë i është dërguar Kuvendit të Republikës.

Tërmeti i 26 nëntorit la pas 51 persona të vdekur dhe qindra të tjerë  të plagosur.

Shefi i qeverisë ka pohuar se qeveria do të ndërtojë të gjithë banesat e shembura, ndërsa  për këtë ka kërkuar ndihmë nga vende e tjera.