Raketa hipersonike, a po paralajmëron Kina një garë të re armatimi?

schedule09:25 - 25 Tetor, 2021

schedule 09:25 - 25 Tetor, 2021

Pas një testi të suksesshëm, Kina po ndihmon në nxitjen e një gare armatimesh që po zhduk shpresat për një rikthim të çarmatimit nga fuqitë e mëdha botërore. Testi kinez përfshinte vënien në orbitë të një avioni me aftësi bërthamore, që udhëtoi me pesë herë shpejtësinë e zërit, i cili më pas hyri përsëri në atmosferë dhe kreu disa kthesa në rrugën e tij drejt një objektivi.

Lajmi se Kina kishte testuar një raketë të re hipersonike u përshkrua nga disa ekspertë si një ndryshim i lojës që habiti zyrtarët amerikanë. Pra, sa problem i madh është ky, pyet Jonathan Marcus nga Instituti i Strategjisë dhe Sigurisë, Universiteti i Exeter.

Dy herë gjatë verës, ushtria kineze lëshoi ​​një raketë në hapësirë ​​që rrethoi globin përpara se të shpejtonte drejt objektivit të saj.

Në rastin e parë, e humbi objektivin për rreth 24 milje (40 km), sipas njerëzve të informuar mbi inteligjencën. Ndërsa disa politikanë dhe komentatorë amerikanë ishin të alarmuar nga përparimi i dukshëm i Kinës, Pekini shpejtoi ta mohonte, duke këmbëngulur se ky ishte në fakt testi i një anije kozmike të ripërdorshme.

Mohimi i Kinës është “një akt turbullimi”, thotë Jeffrey Leëis. Në pretendimin e tij ai thotë se Kina testoi një sistem bombardimi orbital [FOB] si “teknikisht të besueshëm dhe strategjikisht të arsyeshëm për Pekinin”.

Çfarë janë ICBM dhe FOBS?

Një ICBM është një raketë me rreze të gjatë që largohet nga atmosfera e tokës përpara se të rishfaqet, duke ndjekur një trajektore parabolike drejt objektivit të saj. Një sistem bombardimi orbital i pjesshëm dërgon raketa përmes një orbite të pjesshme rreth tokës për të goditur objektivat nga një drejtim i papritur.

Sistemet FOB nuk janë aspak të reja. Ideja u ndoq nga Bashkimi Sovjetik gjatë Luftës së Ftohtë dhe tani me sa duket po ringjallet nga Kina.

Ajo që Kina duket se ka bërë është kombinimi i teknologjisë FOBS me një avion hipersonik, ata rrëshqasin përgjatë skajit të jashtëm të atmosferës duke shmangur mbrojtjen nga radarët dhe raketat në një sistem të ri.

Por pse?

“Pekini ka frikë se Shtetet e Bashkuara do të përdorin një kombinim të forcave të modernizuara bërthamore dhe mbrojtjes nga raketat për ta shmangur”, thotë Lewis.

Të gjithë lojtarët kryesorë bërthamorë po zhvillojnë sisteme hipersonike, por i shohin ato ndryshe, thotë Aaron Stein. Dhe këto këndvështrime të ndryshme, argumenton ai, ushqehen me paranojën e palëve të tjera, duke nxitur garën e armatimeve.

SHBA planifikon t’i përdorë ato për të goditur të ashtuquajturat objektiva të forta, si gjërat që mbështesin komandën dhe kontrollin bërthamor, duke përdorur koka konvencionale ose jo-bërthamore.

Disa përkrahës të modernizimit të shpejtë bërthamor të SHBA-së i kanë parë testet e fundit kineze si “një moment Sputnik” një referencë ndaj befasisë dhe alarmit të regjistruar në SHBA në satelitin e parë orbital të Bashkimit Sovjetik në fund të viteve 1950.

Disa ekspertë të tjerë mendojnë ndryshe dhe nuk besojnë se ky test nga Kina krijon një kërcënim të ri. James Acton nga Fondacioni Carnegie për Paqen Ndërkombëtare thotë se SHBA ka qenë e prekshme nga sulmet bërthamore nga Kina që të paktën në vitet 1980.

Por ai mendon se programet intensive kineze, ruse dhe koreano-veriore për të mposhtur mbrojtjen raketore të SHBA-së duhet t’i shtyjnë SHBA-në të rishqyrtojë nëse traktatet që vendosin kufizime mbi këto mbrojtje janë, në fund të fundit, në interesin e SHBA-së.

Kundërshtarët e Amerikës po kërkojnë të gjithë të modernizojnë dhe përmirësojnë armët e tyre bërthamore.

Arsenali i Kinës, megjithatë, është ende i zbehtë nga ai i Shteteve të Bashkuara. Por shqetësimet rreth mbrojtjes raketore të SHBA-së dhe sistemeve konvencionale të goditjes me precizion me rreze të gjatë po e shtyjnë atë të zhvillojë një arsenal bërthamor më të madh dhe më të larmishëm.

Edhe Koreja e Veriut po kërkon të modernizojë dhe përsosë aftësitë e saj bërthamore. BBC-/Abcnews.al