Raketa e sapoardhur nga SHBA i vret Putinit kolonelin e lartë dhe 40 ushtarë

schedule11:38 - 28 Qershor, 2022

schedule 11:38 - 28 Qershor, 2022

Vladimir Putin ka humbur kolonelin e tij të 56-të dhe 40 ushtarë pasi u goditën nga raketat e ardhura nga SHBA.

Komandanti i parashutistëve kolonel Andrei Vasilyev, 49 vjeç, dyshohet se u vra në një sulm mbrëmjen e së premtes.

Raportet thanë se një raketë e sapoardhur nga SHBA me rreze të mesme HIMARS ishte përgjegjëse për bombardimin e më shumë objektivave të Kremlinit ndërsa lufta vazhdon.

Nëse konfirmohet, vdekja e tij ishte një nga të parat nga armët e reja me rreze 43 milje dërguar në Ukrainë nga Presidenti Joe Biden.

Vasilyev thuhet se ishte në një post komandimi të avancuar të trupave të sulmit ajror të ushtrisë ruse, por vendndodhja nuk u specifikua.

Ai ishte komandant i Regjimentit të 137-të të Gardës Ajrore të Divizionit të 106-të të Gardës Ajrore, me bazë në Ryazan. /abcnews.al