Qytetet më të mira për të jetuar, të parin e kemi shumë afër

schedule01:04 - 24 Qershor, 2022

schedule 01:04 - 24 Qershor, 2022

Raporti vjetor i Economist Intelligence Unit (EIU) theksoi qytetet që janë më të mirat për të jetuar. Në vend të parë është kryeqyteti i Austrisë, Vjena, e cila vodhi epërsinë nga Auckland, Zelanda e Re. Ky i fundit ra në vendin e 34-të për shkak të kufizimeve për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Kryeqyteti ukrainas, Kiev, nuk është përfshirë në raport këtë vit për shkak të efekteve të pushtimit rus të vendit më 24 shkurt. Moska dhe Shën Petersburgu zbritën përkatësisht në vendin e 15-të dhe të 13-të në renditje.

“Vjena, e cila kishte zbritur në vendin e 12-të në renditjen tonë në fillim të vitit 2021 pasi muzetë dhe restorantet e saj u mbyllën, ishte sërish në vendin e parë, që e mbajti në 2018 dhe 2019. Stabiliteti dhe infrastruktura e mirë “Janë atraksionet kryesore të qyteti për banorët e tij, i mbështetur nga sistemi i jashtëzakonshëm shëndetësor dhe nga bollëku i mundësive kulturore dhe argëtuese”, thuhet.

Vendet e tjera

Evropa rendit gjashtë nga dhjetë të parat në renditje.

Vjena pasohet në vendin e dytë nga kryeqyteti danez, Kopenhagen, dhe qyteti zviceran i Cyrihut.

Kanadaja performoi mirë me tre nga qytetet e saj më të mira: Calgary në të tretin, Vancouver në të pestin dhe Toronto në të tetin.

Gjeneva e Zvicrës është gjithashtu në vendin e gjashtë, Frankfurt, Gjermani është në vendin e shtatë dhe Amsterdami në Holandë është në vendin e nëntë, sipas APE-MPE.

Kanadaja performoi mirë me tre nga qytetet e saj kryesore: Calgary në të tretin, Vancouver në të pestin dhe Toronto në të tetin.

Vendi i dhjetë ndahet nga Osaka, Japoni dhe Melburni, Australi.

Kryeqyteti francez, Parisi, renditet i 19-ti, 23 vende më lart se një vit më parë.

Kryeqyteti belg, Brukseli, është në vendin e 24-të, pas Montrealit të Kanadasë.

Kryeqyteti britanik, Londra, është në vendin e 33-të dhe nga Spanja, Barcelona dhe kryeqyteti Madrid në vendin e 35-të dhe 43-të respektivisht.

Milano, Itali renditet në vendin e 49 këtë vit, Nju Jorku në SHBA renditet i 51-ti dhe kryeqyteti kinez, Pekini, renditet i 71-ti.

Kryeqyteti libanez, Bejruti, i cili u godit rëndë në vitin 2020 nga një zjarr që shpërtheu në portin e tij dhe po përjeton një krizë ekonomike katastrofike, nuk është përfshirë në listë.

Kryeqyteti i Damaskut i shkatërruar nga lufta, Damasku , ka ruajtur pozicionin e tij si qyteti më i keq për të jetuar në planet./abcnews.al