Qeveria dhe opozita në RMV arrijnë dakordësinë, shtyhet për në shtator regjistrimi i popullsisë

schedule16:26 - 29 Mars, 2021

schedule 16:26 - 29 Mars, 2021

Pas disa orësh bisedime, kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaevit dhe Hrisitjan Mickoskit kanë rënë dakord që të anulojnë regjistrimin e popullsisë për në shtator.

“Regjistruesit gjatë periudhës që vjen do të vaksinohen dhe regjistrimi në vend që të zbatohet më 1 prill do të anulohet më 5 shtator”, tha Mickoski duke shtuar se ky hap ndërmerret për të mbrojtur popullsinë.

Po ashtu, Zaev dhe Mickoski arritën edhe një marrëveshje edhe për zgjedhjet lokale,pra anulimin e tyre për në tetor. Deri më sot janë regjistruar mbi 170 mijë emihrantë përmes aplikacionit për vetëregjistrim. sb/abcnews.al/