VIDEO/ Putini miraton dekretin, këta janë arabët që do të luftojnë kundër ukrainasve

schedule14:04 - 11 Mars, 2022

schedule 14:04 - 11 Mars, 2022

Presidenti rus Vladimir Putin ka miratuar dekretin për pranimin e vullnetarëve të huaj që të luftojnë në Ukrainë duke deklaruar se kushdo  është i mirëpritur, raporton agjencia TASS. Pas këtij dekreti, televizioni shtetëror publikoi video të luftëtarëve nga Lindja e Mesme që pritet t’i bashkohen rusëve kundër ukrainasve.

Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu propozoi idenë se të gjithë ushtarët në rajonet rebele të Luhansk dhe Donetsk duhet të pajisen me sisteme raketore- antitank të prodhimit amerikan si Javelin dhe Stinger .

Duke folur në një takim të këshillit rus të sigurisë, Putin shprehu mbështetjen e tij për një ide të tillë. Shoigu tha se 16,000 vullnetarë në Lindjen e Mesme ishin të gatshëm të luftonin me forcat e mbështetura nga Rusia.

/abcnews.al