Putin: Rusia nuk është çmendur, por rreziku i armëve bërthamore është në rritje

schedule16:46 - 7 Dhjetor, 2022

schedule 16:46 - 7 Dhjetor, 2022

Presidenti Vladimir Putin paralajmëroi se kërcënimi i luftës bërthamore është në rritje ndërsa fliste gjatë një sesioni vjetor televiziv të këshillit të tij për të drejtat e njeriut.

Putin këmbënguli se Rusia nuk ishte “çmendur” dhe se e shihte arsenalin e saj bërthamor si një parandalues thjesht mbrojtës.

“Rusia i konsideron armët bërthamore një përgjigje ndaj një sulmi. Rusia ka armët më të avancuara, por ne nuk duam t’i përdorim ato”, tha ai.

Putin pretendoi se Rusia mund të jetë garantuesi i vetëm i integritetit territorial të Ukrainës, duke thënë se kjo “varet nga liderët e rinj të Ukrainës”.

/abcnews.al