Putin planifikon të instalojë gjykata ruse në territoret e aneksuara nga Ukraina

schedule13:45 - 29 Nëntor, 2022

schedule 13:45 - 29 Nëntor, 2022

Në katër rajonet ukrainase të aneksuara nga Rusia do të instalohen gjykata federale dhe gjykatat e territoreve do të integrohen në sistemin gjyqësor rus sa më shpejt të jetë e mundur, sipas Vladimir Putin.

“Katër subjekte të reja janë bërë pjesë e Rusisë – DPR (Republika Popullore e Donetskut), LPR (Republika Popullore e Luhansk), Zaporizhzhia dhe rajonet Kherson. Në këto territore, është planifikuar të krijohen gjykata federale”, tha presidenti rus Putin të martën duke folur në Kongresin e 10-të Gjith-Rus të Gjyqtarëve në Kremlin.

“Gjykata e Lartë, së bashku me organet e tjera, ka shumë punë për të bërë në formimin e përbërjeve të reja të gjykatave dhe integrimin e shpejtë të gjykatave në sistemin gjyqësor rus. Dhe kjo duhet bërë sa më shpejt të jetë e mundur”, ai tha.

Nëpërmjet procesit të aneksimit, i cili është i paligjshëm sipas ligjit ndërkombëtar, Moska ka njohur katër rajone të Ukrainës si territor rus.

Kjo përfshin Luhansk dhe Donetsk – shtëpia e dy republikave separatiste të mbështetura nga Rusia, ku luftimet kanë vazhduar që nga viti 2014 – si dhe Kherson dhe Zaporizhzhia, dy zona në Ukrainën jugore që janë pushtuar nga forcat ruse që menjëherë pas fillimit të pushtimit. /abcnews.al