Pse stomaku juaj bën tinguj, edhe kur keni ngrënë

schedule14:40 - 4 Gusht, 2021

schedule 14:40 - 4 Gusht, 2021

Zhurmat e stomakut mund të jenë të çuditshme, por duhet të mbani mend se ato janë krejtësisht normale. Sidoqoftë, mund të jetë pak e turpshme ta bëni këtë kur sapo keni ngrënë ose kur nuk jeni të uritur.

“Tingujt e stomakut janë krejt normale dhe nuk ndodhin vetëm kur jeni të uritur,” thotë Bulsiewicz. “Në fakt, nëse ekzaminoj një pacient dhe vë stetoskopin në barkun e tij dhe nuk dëgjoj asgjë, kjo është një shenjë se diçka nuk është në rregull. Ulçera gastrike ose peptike është një pjesë e shëndetshme e tretjes. Dhimbje, siklet ose simptoma të tjera, asgjë për t’u shqetësuar “.

Ankthi

Nëse ndiheni të shqetësuar ose të shqetësuar, mund të jetë një arsye pse stomaku juaj bën tinguj. Stresi shkakton tkurrje dhe relaksim të muskujve të stomakut. Kur kjo ndodh, lëngjet e sistemit tretës shtrydhen përmes zorrëve të vogla. Kjo mund të ndodhë ose në stomak bosh ose në stomak të plotë. “Është pothuajse si të shtyni një tullumbace,” thotë Bulsiewicz. “Një spazmë shtrëngohet në muskulin që rrethon zorrët dhe shtyn gazin dhe lëngun në një pikë tjetër.” Mundohuni të merrni frymë thellë. Lidhja mendje-zorrë është aq e fortë sa mund të qetësoni stomakun tuaj në më pak se pesë minuta.

Zorrë e irrituar ose ndjeshmëri ndaj ushqimit 

Nëse shqetësimi i stomakut shoqërohet me diarre ose kapsllëk dhe ndodh në baza të rregullta, Bulsiewicz thotë se mund të jetë një shenjë e sindromës së zorrëve të irritueshme ose alergjive ushqimore të tilla si gluteni ose produktet e qumështit. Mund të jetë e dobishme të mbani një regjistër kur përjetoni simptoma të tilla. Çfarë keni ngrënë 24 orë para fillimit të simptomave? A mund të luajë një rol disponimi juaj nëse, për shembull, keni qenë në ankth? I tregoni rutinën tuaj mjekut, në mënyrë që ai të ketë sa më shumë informacion të jetë e mundur.

Mungesa e saharozës

Ne shpesh flasim për ndjeshmërinë ndaj glutenit ose produkteve të qumështit, por Bulsiewicz thotë se ekziston një ndjeshmëri tjetër që është jashtëzakonisht e zakonshme, por që nuk diskutohet gjerësisht.

“Unë shoh kaq shumë pacientë që kanë mungesë saharoze dhe kjo mund t’i bëjë ata të ndalojnë së bëri zhurmë, së bashku me simptoma të tjera të tilla si gazi i tepërt, diarre ose kapsllëk.” Sukroza është enzima që zbërthen sheqerin dhe thotë se shumë njerëz janë të mangët në këtë enzimë diçka me të cilën ata kanë lindur.

Nëse dikush me mungesë saharoze ha ushqime me sheqer, ëmbëlsues alternativë apo edhe fruta dhe perime që përmbajnë saharozë, ata mund të kenë disa nga këto simptoma. Ky është një rast tjetër ku caktimi i një takimi me një mjek është thelbësor. Nëse vërtetohet se keni mangësi, është e rëndësishme të identifikoni mënyrat më të mira për të menaxhuar simptomat./abcnews.al