Pse divorci i Bill Gates bëri bujë në Kinë

schedule14:27 - 6 Maj, 2021

schedule 14:27 - 6 Maj, 2021

Njoftimi për divorcin e Bill dhe Melinda Gates dërgoi shkaktoi reagime edhe në Kinë.

Sipas CNN, miliona kinezë përdorën mediat sociale për të folur në lidhje me ndarjen, duke shprehur shqetësimin e tyre.

Por nga çfarë kanë frikë? Sipas tyre, divorci mund ta ndalojë bamirësinë e madhe të Gates.

“Ju dhe Melinda keni dhënë një kontribut të madh për njerëzit në të gjithë botën. “Edhe nëse nuk jeni së bashku në të ardhmen, shpresoj që fondacioni juaj të vazhdojë të ndihmojë edhe më shumë njerëz,” shkroi dikush në mediat sociale Weibo, versioni kinez i Twitter, duke reaguar ndaj lajmit. Mesazhet përkatëse u shfaqën nga mijëra.

Hashtagu i divorcit të Bill Gates në Weibo kishte mbi 830 milion shikime, duke shkaktuar miliona biseda.

Përdoruesit kinezë nuk shqetësohen se si çifti do të ndajë pasurinë e tyre, nëse nuk ndalojnë punën e tyre të bamirësisë. Ata kanë frikë se divorci do të ndikojë në funksionimin e Fondacionit Bill dhe Melinda Gates.

Bill Gates është shumë popullor në Kinë dhe ndjekësit e tij të katërfishtë në Weibo e vërtetojnë këtë.

Kai-fu Lee, partneri i Gates dhe burri që krijoi Microsoft Research Lab Asia, tha se kinezët nuk dëshironin të besonin se çifti kishte vendosur të ndahej./abcnews.al