Protestë e greva në Francë kundër skemës së pensioneve

schedule10:36 - 31 Janar, 2023

schedule 10:36 - 31 Janar, 2023

Një grevë mbarëkombëtare është duke u zhvilluar në Francë në një valë të dytë protestash kundër planeve të presidentit Emmanuel Macron për të rritur moshën e pensionit nga 62 në 64 vjeç.

Tetë sindikata të mëdha po marrin pjesë në grevë, e cila prek shkollat, transportin publik dhe rafineritë e naftës. BBC raporton se gjysma e mësuesve të shkollës fillore janë në grevë.

Qeveria Macron po ecën përpara me reformat e moshës së pensionit përballë sondazheve të opinionit që sugjerojnë se dy të tretat e votuesve janë kundër ndryshimeve, të cilat fillojnë kalimin e tyre në Asamblenë Kombëtare javën e ardhshme.

Pa një shumicë në parlament, qeveria do të duhet të mbështetet tek republikanët e krahut të djathtë për mbështetje po aq sa edhe deputetët e partive në pushtet.

Udhëheqësi i ekstremit të majtë Jean-Luc Mélenchon tha se Franca ishte në një pikë vendimtare dhe parashikoi një numër edhe më të madh protestuesish sesa në ditën e parë të aksionit më 19 janar. Protestat në rrugë priten në të gjitha qytetet e mëdha dhe në qytetet më të vogla. Raportohet se 11,000 policë janë vendosur për të monitoruar demonstratat.

Një nga sindikatat kryesore të mësuesve tha se gjysma e të gjithë mësuesve të çerdheve dhe shkollave fillore do të jenë në grevë. Nxënësit e shkollave të mesme organizuan protesta jashtë disa shkollave dhe studentët thanë se do të pushtonin universitetin Sciences po në Paris në mbështetje të grevistëve.

“Shumë francezë mendojnë se puna është gjithnjë e më e dhimbshme. Nuk është se nuk duan të punojnë, nuk duan të punojnë në këto kushte,” i tha BBC-së politologu i Sciences Po, Bruno Palier.

Qeveria ka treguar se mund të lëvizë disi në detajet e reformës, por ka refuzuar të dorëzohet në shtytjen kryesore të rritjes së moshës së pensionit me dy vjet në 64.

Ekonomisti Prof Philippe Aghion tha se reformat ishin të nevojshme sepse Franca kishte një deficit strukturor prej rreth 13 miliardë eurosh (14 miliardë dollarë; 11 miliardë paund) dhe rritja e moshës së daljes në pension do të ndihmonte gjithashtu në rritjen e shkallës së punësimit në Francë.

“Kjo do t’i japë qeverisë kredibilitet për të bërë disa investime që duhet të bëjë në arsim, në sistemin spitalor që duhet të përmirësojë dhe më shumë investime në inovacionin dhe industrializimin e gjelbër,” tha ai për BBC.