Problemet me shikimin, shtohen rastet/ Elbasan, mjekët: Rreth 100 vizita në ditë

schedule15:26 - 26 Shtator, 2023

schedule 15:26 - 26 Shtator, 2023

Mjekët okulist thonë se ka ditë që numri i vizitave në spital shkon deri në 100.

Një ndër shkaqet kryesore të shtimit të rasteve sipas mjekëve është qëndrimi i gjatë para ekraneve të telefonave apo kompjuterave.

Me te ekspozuar ndaj ketij rreziku jane te vegjlit.

Megjithatë mjekët thonë se kohët e fundit ndergjegjesimi per shendetin e syve eshte rritur.

Që të shmangen problemet tek sytë, specialistët rekomandojnë kryerjen e vizitave periodike dhe shmangien e medikamenteve pa recete mjekësore./abcnews.al