Policia greke shkatërron organizatën që transportonte “të kuqe” nga Turqia, 63-vjeçari i huaj “koka” e bandës

schedule09:56 - 12 Shtator, 2022

schedule 09:56 - 12 Shtator, 2022

Policia greke ka shkatërruar një organzatë kriminale që transportonte sasi të mëdha heroine nga Turqia në Greqi dhe me destinacione të tjera më tej.

Dy të huaj, 63 dhe 39 vjeç, janë arrestuar në kuadër të procedurës spontane në Keratsini, nga policia, të akuzuar për organizatë kriminale, shkelje të legjislacionit. mbi substancat që krijojnë varësi dhe mbi armët. Një tjetër i huaj i shpallur në kërkim është i bashkëakuzuar për sa më sipër, shkruajnë mediat greke.

Në kuadër të veprimeve të Shërbimit të mësipërm, për kapjen e trafikantëve të drogës dhe pas hetimit të informacionit në lidhje me veprimtarinë e një rrjeti kriminal, anëtarët e të cilit vepronin në importimin dhe trafikimin e sasive të mëdha të heroinës në zonën e gjerë të Atikës, të akuzuarit u identifikuan, u vërtetua veprimtaria kriminale, si dhe roli i dallueshëm i secilit.

Në veçanti, 63-vjeçari ishte përgjegjës, si drejtues profesionist, për import-transportimin e sasive të heroinës nga Turqia drejt territorit grek, duke përdorur një kamion transporti ndërkombëtar. I huaji në kërkim mbante përgjegjësinë për marrjen fillestare dhe shpërndarjen e mëtejshme të sasive të heroinës së importuar, ndërsa 39-vjeçari merrej me magazinimin, instalimin e laboratorit të paketimit, si dhe trafikimin e mëtejshëm.

Nga operacioni policor u gjetën dhe u sekuestruan:

heroinë me peshë 8 kilogramë e 18.4 gramë

pluhur me përbërje kimike të panjohur me peshë 9310 gram

2 pistoleta me karikatorë

37 fishekë pistolete 9 mm

shumat prej 4,405 euro, 2,620 lira turke, 490 dollarë amerikanë. dhe 13 Birr Azerbajxhani Manat

3 celularë

peshore elektronike precize

një numër kallëpësh druri për standardizimin e barnave

4 kapëse rrotulluese

fletore me shënime të shkruara me dorë me shuma parash dhe emra

shumëllojshmëri materialesh të përshtatshme për paketimin e barnave./ abcnews.al