Policia e Vlorës apel shoferëve: Zbatoni rregullat

20:15 | 21/07/201920:150

Shefi i Sektorit të Policisë Rrugore në Drejtorinë Vendore të Policisë Vlorë, Kryekomisar Naum Doko, gjatë një prononcimi për mediat në lidhje me masat e Policisë Rrugore për sezonin turistik e veror.

Në Qarkun e Vlorës e gjithë rruga sa del nga autostrada që vjen nga Fieri duke filluar nga rrethrrotullimi i Nartës, rruga transballkanike, skelë, lungomare, Radhimë, Orikumë, Llogara, Dhërmi, Himarë, Sarandë, Ksamil e Butrint është një aks përgjatë gjithë bregdetit Jon dhe është bërë e gjithë qëndër e banuar nga plazhistët.

Ky aks në të dyja anët është i populluar me njërëz, rruga është me një korsi vajtje, me një korsi ardhje me distancë të afërt të këmbimit të mjeteve.

Në një anë të saj ka pjesë të fortë mbrojtëse betoni dhe gjithë ky aks ka rrisk për aksidente, prandaj kërkohet nga të gjithë përdoruesit e rrugës, si drejtuesit e mjeteve dhe plazhistët në rolin e këmbësorëve të zbatojnë rregullat e kodit rrugor.

Mjetet të mos qarkullojnë me shpejtësi, të respektojnë kufizimet e shpejtësisë, shpejtësia e tyre duhet të jetë deri në 40 km/h, të mos bëjnë nervozin e të mos ushtrojnë presion në drejtimin e mjetit për shkak edhe të alternativave për të shkuar në destinacion.

Të vendosin rripin e sigurimit.

Këmbësorët duhet të bëjnë shumë kujdes, të kalojnë në trotuar dhe në anë të rrugës, dhe kur të përshkojnë rrugën nga njëra anë në anën tjetër të kalojnë në vendkalimet e këmbësorëve duke parë nga të dyja krahët, majtas dhe djathtas, e pastaj të kalojnē

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono