policia

6160.jpg
So Nila10:35 | 01/04/2020

Ndërsa izolimet nga koronavirusi janë zgjeruar globalisht, miliarda njerëz kanë treguar se ata janë përballur me kufizime të rënda. Policisë në të gjithë botën u është dhënë licencë për të kontrolluar sjelljen e njerëzve, shkruan  The Guardian

Të martën, policia në Kenia dha “ngushëllimet e tyre të sinqerta” pasi një djalë 13-vjeçar u qëllua dhe u vra në ballkonin e tij në Nairobi ndërsa policia lëvizte nëpër lagje, duke zbatuar shtetrrethimin për koronavirusin.

“Ata vijnë të na bërtasin dhe të na rrahin si kafshë, dhe ne jemi qytetarë që respektojnë ligjin,” tha Huseyin Moyo, babai i Jasin, djalit që u qëllua.

 

Shqetësimet po rriten për arsye se forcat e policisë në të gjithë botën po përdorin ndëshkime të rënda dhe poshtëruese për të zbatuar karantinën në grupet më të varfëra dhe më të prekshme, përfshirë dhjetëra miliona që rrezikojnë të uritur nëse nuk dalin dhe kërkojnë punë.

Gjatë javës së kaluar, pamjet janë shfaqur duke treguar punëtorë migrantë në Indi ndërsa janë spërkatur me kimikate, me sa duket një përpjekje për dezinfektimin e tyre para se të hynin në provincën e tyre, raporton abcnews.al

Punëtorët, të cilët ishin kthyer nga Delhi, u dezinfektuan me, hipoklorit natriumi, i cili mund të shkaktojë dëme në lëkurë, sy dhe mushkëri, njoftoi Indian Express . Diku tjetër, në Punjab, njerëzit e akuzuar për shkelje të rregullave të karantinës brohorisnin: “Ne jemi armiq të shoqërisë. Ne nuk mund të rrimë në shtëpi. ”

Taktika të ngjashme poshtëruese janë përdorur nga policia edhe në Paraguai , ku njerëzit që shkelin rregullat e karantinës u kërcënuan me armë zjarri dhe të bënim ushtrime që i kërkonte policia. Të tjerëve iu kërkua të përsërisnin “Unë nuk do të lë përsëri shtëpinë time, oficer” ndërsa mbanin fytyrën poshtë në tokë.

 

Megjithëse ekziston një konsensus në rritje globale që përpjekjet për të mbrojtur shëndetin publik përballë pandemisë së koronavirusit kërkojnë sakrifica të përkohshme të disa lirive individuale, ekspertët e KB për të drejtat e njeriut i kanë nxitur vendet që të sigurojnë se përgjigjet e tyre nga ana e pandemisë ishin “proporcionale, të nevojshme dhe jo -diskriminuese “.

Ata që duhet  të shkojnë në punë ose ata të cilët detyrohen të ecin me ditë të tëra për t’u kthyer në fshatrat e tyre nga qytetet ku ata punuan përpara se të shfaqej virusi – janë në shënjestër të dënimeve të tilla.

Në kryeqytetin paraguai, Asunción, Alberto Ruíz, anëtar i një organizate sociale të banorëve në lagjen e privuar nga Tacumbú, tha për Guardian se autoritetet kishin bërë shumë pak për të mbështetur familjet e mbetura duke mos i ndihmuar as me nevoja jetësore si ushqime.

Pothuajse të gjithë qytetarët në vend janë të kufizuar në shtëpitë e tyre. “Ata ju thonë të qëndroni në shtëpi, të mbroni familjen tuaj. Por në lagje të varfëra, ju duhet të dilni për të fituar bukën e gojës: nëse nuk e bëni, vdesni nga uria, ”tha Ruíz, raporton abcnews.al

Videot e dënimeve në Paraguai – të regjistruara dhe të shpërndara nga vetë oficerët – u vlerësuan nga ministri i brendshëm i vendit, Euclides Acevedo, i cili tha: “Unë i përgëzoj ata. Unë nuk kam të njëjtën kreativitet me ata që kanë bërë videot. ”

Në Filipine , policia dhe zyrtarët vendas i dënuan ata që shkelën orarin duke i futur në kafazet e qenve, ndërsa të tjerët u detyruan të ulen në diellin e mesditës si ndëshkim.

Ishulli kryesor i vendit Luzon është izoluar që një muaj, me më shumë se 40 milion banorëve iu kërkua të qëndrojnë brenda. Por të mbetesh në shtëpi është një përvojë shumë më e rehatshme nëse keni luksin e hapësirës. Për ata që ndajnë dhoma  me ​​anëtarët e familjes, moti i nxehtë  në Manila mund të jetë i padurueshëm.

Në të gjithë vendin, më shumë se 17,000 njerëz janë arrestuar për shkelje të  karantinës.

Aktivistët në Kenia kanë paralajmëruar se policia që përdor dhunë  duke qëlluar me duar jo vetëm që rrezikon të nxisë panik dhe frikë, por gjithashtu mund të jetë  një burim i transmetimit të virusit.

Në qytetin Mombasa javën e kaluar, policia hodhi gaz lotues ndaj udhëtarëve të trageteve, duke bërë që qindra njerëz të mbledhur së bashku të kolliteshin dhe të fshinin lotët nga sytë e tyre. Oficerët gjithashtu u filmuan duke goditur njerëz me shkopinj, raporton abcnews.al

“Nëse operacioni duhej të mbronte njerëzit nga përhapja e virusit, operacioni arriti të kundërtën,” deklaruan grupi i punës për reformat në polici në Kenia.

Ekzistojnë gjithashtu frika se qeveritë po përdorin shqetësimet mbi pandeminë për të rritur fuqitë e tyre. Të hënën, parlamenti i Hungarisë miratoi një grup të ri masash duke lejuar kryeministrin nacionalist, Viktor Orbán, të sundojë me dekret nën një gjendje të jashtëzakonshme që nuk ka një afat të qartë kohor.

Në Filipine dhe Tajlandë, shtetet e jashtëzakonshme i kanë dhënë qeverive fuqi më të mëdha për një periudhë të përkohshme. Kjo përfshin aftësinë për të dënuar këdo atë që shpërndan informacione  të rremë .

Në një raport të fundit , Human Right Ëatch tha se liria e shprehjes dhe aksesi në informacion duhet të mbrohen nga qeveritë. Ndërsa disa kufizime mbi të drejtat, siç janë ato që kufizojnë lirinë e lëvizjes, mund të justifikohen, grupi bëri thirrje për transparencë dhe “respekt të dinjitetit njerëzor”./abcnews.al

policiaa.jpg
Sid Orela18:00 | 29/03/2020

Dy persona janë venë në pranga në operacionin e policisë në Kavajë, të cilët ishin shpallur në kërkim, të dy me masë sigurie “Arrest në burg”.

Në pranga është vënë 28-vjeçari Erlis Leçini si bashkautori i vjedhjes së banesës me dhunë në fshatin Rrakull dhe i katër vjedhjeve të tjera me thyerje. Një muaj më parë u arrestua edhe autori tjetër i këtyre vjedhjeve.

Po gjatë operacionit, kapet dhe vihet në pranga 41-vjeçari Klodian Kaçaj, i dënuar më parë për vjedhje dhe aktualisht me masë sigurie “Arrest në burg”, i dyshuar si autor i 7 vjedhjeve me thyerje.

Njoftimi:

Policia e Kavajës, në vijim të punës për parandalimin e vjedhjeve, zbardhjen e atyre të ndodhura më parë, kapjen dhe vënien para drejtësisë të autorëve, nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Kavajë, ka organizuar dhe finalizuar operacionin policor të koduar “Rrakulli”, në kuadër të të cilit u bë kapja e dy personave të shpallur në kërkim, konkretisht:

E. L., 28 vjeç, banues në Kavajë, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Kavajë i kishte caktuar masën e sigurimit “Arrest në burg”, për veprën penale ”Vjedhja me dhunë”, pasi ky shtetas, në bashkëpunim me shtetasin K. L., 34 vjeç, banues në Kavajë, arrestuar më datë 22.02.2020 (dhe aktualisht është me masë sigurimi “Arrest në burg), në lagjjen nr. 4 Kavajë, më datë 21.02.2020, kanë tentuar të vjedhin me dhunë, duke goditur me sende të forta në kokë shtetasin Xh. L., 81 vjeç.

Nga veprimet hetimore të kryera, ka rezultuar se të dy këta shtetas janë autorë edhe të katër rasteve të tjera të vjedhjes me thyerje, konkretisht: Më datë 03.03.2020 kanë vjedhur banesën e shtetasit S. Xh.; më datë 04.03.2020, gjatë natës, në autostradën Durrës-Rrogozhinë, kanë tentuar të vjedhin në godinën e një firme private; më datë 08.03.2020, ora 02:00, kanë vjedhur me thyerje në banesën e shtetasit N. D., banues në Rrogozhinë dhe më datë 19.03.2020, në lagjjen nr. 5, Kavajë, kanë vjedhur me thyerje në banesën e shtetasit L. K.

Po gjatë operacionit u bë kapja dhe ndalimi i shtetasit tjetër në kërkim K. K., 41 vjeç, banues në Kavajë, i dënuar më parë për vjedhje, pasi për këtë shtetas, Gjykata e Shkallës së Parë Kavajë kishte caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg, në mungesë”, për veprën penale “Vjedhja”, pasi ky shtetas ka tentuar të vjedhë me thyerje në banesën e shtetasit M. Rr., në fshatin Rrakull, Kavajë.

Nga veprimet e shpejta hetimore dhe profesionale të kryera nga specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Kavajë, u bë e mundur zbardhja edhe e 7 rasteve të tjera të vjedhjes së banesave të dyshuara se janë kryer nga ky shtetas, konkretisht:

Më datë 09.02.2020, gjatë orëve të natës kanë tentuar të vjedhin me thyerje në banesën e shtetasit I. U., banues në Kavajë; më datë 23.02.2020, kanë vjedhur me thyerje në banesën e shtetasit I. K., banues në Kavajë; më datë 29.02.2020, gjatë natës është vjedhur pa thyerje, banesa e shtetasit Q. D., banues në Kavajë; më datë 03.03.2020 kanë vjedhur me thyerje në banesën e shtetasit I. Ç., banues në fshatin Vorrozen; më datë 09.03.2020 kanë tentuar të vjedhin me thyerje në banesën e shtetasit K. J.; më datë 11.03.2020 kanë vjedhur me thyerje në banesën e shtetasit Z. L.; më datë 14.03.2020, gjatë natës, në fshatin Synej, kanë vjedhur me thyerje në banesën e shtetasit I. M.

Gjate operacionit janë gjetur dhe sekuestruar në cilësinë e provës materiale disa nga sendet e vjedhura në këto banesa.

Materialet iu referuan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Kavajë, për veprime të mëtejshme.

policia-1.jpeg
eri Ida12:17 | 29/03/2020

Policia e Shtetit në vijim të masave të marra për parandalimin e përhapjes së koronavirusit është bërë me dije se vetëm në 24 orë janë hequr 25 patenta dhe janë ndërshkuar 89 persona që kanë shkelur rregullat.

Ndërkohë, 5 shtetas janë ndëshkuar me masë administrative 20.000 lekë dhe bllokim mjeti për 3 muaj, pasi nuk kanë zbatuar urdhrin për kufizimin e lëvizjeve në parqe dhe zona të gjelbra të hapura.

Njoftim i plotë:

Vijojnë kontrollet në të gjithë territorin, në zbatim të masave kufizuese të shpallura nga qeveria shqiptare, për vënien në kontroll të pasojave që sjellin përhapjen e COVID-19.

Gjatë 24 orëve të fundit, në të gjithë vendin, janë evidentuar 25 drejtues mjetesh që kanë shkelur urdhrin e ndalim qarkullimit, të cilët janë ndëshkuar me heqje të lejes së drejtimit dhe bllokim mjeti, në zbatim të Aktit Normativ Nr. 3, datë 15.03.2020 ”Për marrjen e masave të veçanta administrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga virusi COVID-19″.

Në të gjithë vendin, nga strukturat e Policisë janë ndëshkuar me masë administrative 10.000 lekë, 89 shtetas, të cilët u konstatuan nga shërbimet e Policisë duke lëvizur në këmbë apo me biçikleta, pa ndonjë arsye apo emergjencë.

5 shtetas janë ndëshkuar me masë administrative 20.000 lekë dhe bllokim mjeti për 3 muaj, pasi nuk kanë zbatuar urdhrin për kufizimin e lëvizjeve në parqe dhe zona të gjelbra të hapura, në zonat urbane apo mjedise të tjera publike të hapura.

Në të gjithë vendin janë konstatuar 13 njësi tregtie që nuk kanë zbatuar orarin e mbylljes dhe ndaj administratorëve është marrë masë administrative 100.000 lekë për secilin.

Duke filluar nga dita e hënë, nuk do të lejohet asnjë këmbësor të dalë për shtëtije, aktivitet sportiv apo për motive të tjera, përveç emergjencave mjekësore dhe atyre që shkojnë në punë.

Për të bërë pazar në qendrat urbane, një pjesëtar i familjes duhet të aplikojë në e-Albania apo në numrin falas 55155, për t’u pajisur me autorizim, ndërsa pensionistët nuk lejohen në mënyrë kategorike të dalin nga banesa.

Shërbimet e Policisë, nëse do konstatojnë këmbësorë me mungesë të email-it apo mesazhit konfirmues nga e-Albania, do të aplikojnë gjobat ndaj tyre.

Policia e Shtetit apelon për të gjithë qytetarët që të respektojnë masat kufizuese, për të bërë të mundur parandalimin e përhapjes së COVID-19./abcnews.al

 

 

masat-policia-maska-ndalimi-automjeteve-634x450-1.jpg
Autor E09:16 | 27/03/2020

Me qëllim parandalimin e përhapjes së koroavirusit, tashmë prej ditësh është i ndaluar dhe qarkullimi i mjeteve private si dhe transporti publik.

Megjithatë, policia sqaron rrugën që duhet ndjekur për të marrë një leje për të lëvizur me mjet.

Secili prej qytetarëve duhet të marrë një autorizim nga një aplikacion i posaçëm i policisë dhe pasi të marrë konfirmimin duhet të levizë.

Njoftimi i plotë

Për t’u ardhur në ndihmë të gjithë qytetarëve në lidhje me zgjidhjen e kërkesave të domosdoshme dhe për nevoja urgjente shëndetësore dhe të biznesit, për qarkullim me mjetet e tyre, sqarojmë se:

Policia e Shtetit, në faqen zyrtare të saj (ëëë.asp.gov.al), ka publikuar një aplikacion të ri me emërtimin “Covid-19″ – Lëvizja e kontrolluar me mjet!”

Të gjitha vetëdeklarimet, kërkesat për autorizime personale apo autorizime biznesi do të kryhen nga faqja zyrtare e Policisë së Shtetit, nëpërmjet këtij aplikacioni.

Për pajisjen me autorizim të ri, qytetarët duhet të plotësojnë njërin nga “deklarimet” e vëna në dispozicion: Vetëdeklarim, Autorizim Personal ose Autorizim Biznesi, duke klikuar në linkun e mëposhtëm: http://autorizime.asp.gov.al.

Gjatë aplikimit është e rëndësishme vendosja e saktë e të dhënave që i kërkohen aplikuesit, motivi i qarkullimit dhe itineraret e kërkuara.

Në përfundim të aplikimit shfaqet një numër aplikimi, i cili i jep mundësinë qytetarëve të ndjekin fazat e konfirmimit të kërkesës së tyre online, duke rritur kështu në maksimum transparencën e komunikimit të Policisë me qytetarët.

Policia e Shtetit ka marrë masa për të përballuar shqyrtimin e të gjitha kërkesave të qytetarëve dhe bën me dije se çdo aplikim që plotëson kriteret sipas kërkesave të formularëve dhe miratohet nga ana e Policisë Rrugore do të jetë e verifikueshme nga patrullat e Policisë gjatë kontrolleve të ndryshme, në të gjithë territorin e vendit.

Sqarojmë se të gjitha autorizimet e lëshuara më parë nga Policia dhe ato të konfirmuara nëpërmjet email-it nga ana e Policisë janë të vlefshme dhe nuk është e nevojshme të aplikohet përsëri.

Policia e Shtetit falënderon qytetarët që respektojnë masat kufizuese për parandalimin e përhapjes së COVID-19 dhe apelon edhe njëherë për të gjithë ata që përpiqen të abuzojnë apo t’i shmangen zbatimit të këtyre masave se në terren, veç punonjësve të Policisë me uniformë, janë dhe qindra agjentë civilë, për të bërë të mundur evidentimin dhe ndëshkimin e shkelësve të masave kufizuese.

policia-ndoshkim.jpg
ger ta16:19 | 26/03/2020

Policia ka vijuar me kontrollet në të gjithë vendin në kuadër të masave të marra për koronavirusin. Në një njoftim për media, policia bën me dije se janë ndëshkuar me 10.000 lekë, 40 shtetas, të cilët u konstatuan nga shërbimet e Policisë duke lëvizur në këmbë apo me biçikleta, pa ndonjë arsye apo emergjencë.

Po ashtu janë gjobitur me 20.000 lekë dhe iu është bllokuar automjeti 3 shtetasve, pasi nuk kanë zbatuar urdhrin e dhënë nga organet kompetente për kufizimin e lëvizjeve në parqe dhe zona të gjelbërta të hapura, në zonat urbane apo mjedise të tjera publike të hapura.

Ndërkohë, në 24 orët e fundit në të gjithë vendin janë evidentuar 33 drejtues mjetesh që kanë shkelur urdhrin e ndalim qarkullimit, të cilët janë ndëshkuar me heqje të lejes së drejtimit dhe bllokim mjeti.

Njoftimi i plotë:

Strukturat e Policisë kanë vijuar kontrollet në të gjithë territorin, në zbatim të masave kufizuese të shpallura nga qeveria shqiptare, për vënien në kontroll të pasojave që sjellin përhapjen e COVID-19.

Në Kukës është arrestuar në flagrancë shtetasi B. B., 30 vjeç, banues në Kukës, si edhe është proceduar në gjendje të lirë vëllai i tij, shtetasi U. B., 40 vjeç, pasi, duke udhëtuar me automjetin që drejtohej nga shtetasi U. B., kanë kundërshtuar me dhunë dhe nuk i janë bindur urdhrit të punonjësit të Policisë.

Në të gjithë vendin janë ndëshkuar me masë administrative 10.000 lekë, 40 shtetas, të cilët u konstatuan nga shërbimet e Policisë duke lëvizur në këmbë apo me biçikleta, pa ndonjë arsye apo emergjencë.

Gjithashtu, janë ndëshkuar me masë administrative 20.000 lekë dhe iu është bllokuar automjeti 3 shtetasve, pasi nuk kanë zbatuar urdhrin e dhënë nga organet kompetente për kufizimin e lëvizjeve në parqe dhe zona të gjelbërta të hapura, në zonat urbane apo mjedise të tjera publike të hapura.

Po gjatë 24 orëve të fundit në të gjithë vendin, janë evidentuar 33 drejtues mjetesh që kanë shkelur urdhrin e ndalim qarkullimit, të cilët janë ndëshkuar me heqje të lejes së drejtimit dhe bllokim mjeti, në zbatim të Aktit Normativ Nr. 3, datë 15.03.2020 ”Për marrjen e masave të veçanta administrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga virusi COVID-19″.

Në të gjithë vendin janë konstatuar 10 njësi tregtie që nuk kanë zbatuar orarin e mbylljes dhe ndaj administratorëve është marrë masë administrative 100.000 lekë për secilin.

Policia e Shtetit apelon për të gjithë qytetarët që të respektojnë masat kufizuese, të mos lëvizin as në oraret e lejuara pa ndonjë arsye, ndërsa pensionistët nuk lejohen në mënyrë kategorike të dalin nga banesa.

Strukturat e Policisë vijojnë kontrollet dhe monitorimet pa ndërprerë, me qëllim zbatimin e masave në funksion të parandalimit të COVID-19.

korona.png
Sid Orela10:17 | 25/03/2020

Për shkak të krizës së krijuar nga epidemia e koronavirusit në vend, prej kohësh tashmë qytetarët duhet t’u binden disa rregullave të caktuara për qarkullim.

Konkretisht, lëvizja e qytetarëve lejohet vetëm nga ora 05.00 e mëngjesit deri në 13.00 të drekës dhe më pas mund të lëvizin vetëm persona të cilët kanë autorizimet përkatëse.

Gjithsesi, nuk mungojnë qytetarë që vazhdojnë të jenë të pabindur.

Policia në Vlorë ka njoftuar se 26 automjete janë bllokuar vetëm gjatë 24 orëve të fundit për këtë arsye. /abcnews.al/

automjetet-600x347-1.jpg
eri Ida22:50 | 23/03/2020

Qeveria e Kosovës këtë të hënë ka vendosur kufizimin e lëvizjes së lirë të qytetarëve. Duke filluar nga e marta në Korovë do të ndalohet qarkullimi i makinave dhe qytetarëve nga ora 10:00 e mëngjesit deri në ora 16:00 pasdite dhe prej orës 20:00 në mbrëmje deri në ora 06:00 në mëngjes.

Ndërkohë deri më tani në Kosovë janë konfirmuar 35 raste të prekur me Covid-19.

Vendimi është votuar në mbledhjen e qeverisë e cila është mbajtur në formë virtuale, në kuadër të parandalimit të përhapjes së koronavirusit.

Të dielën këto masa i kishte kërkuar ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia./abcnews.al

radheeee.jpg
eri Ida17:24 | 23/03/2020

Të hënën kanë qenë të shumtë qytetarët të cilët I janë drejtuar sporteleve të pagesave të ujit dhe dritave në Tiranë.

Kjo ishte situata pranë një prej pikave të OSSHE-së, ku qytetarët pajiseshin me nr e radhës nga roja që tek dera kryesore dhe më pas prisini për të bërë pagesën e energjisë.

Tek UKT qytetarët duket se janë disi më të revoltuar pasi presin prej disa orësh për të bërë pagesën e ujit dhe nuk mbarojnë punë.

Për të respektuar radhën dhe distancën ndërhyri dhe policia, pasi shpesh qytetarët ishin të pakujdesshëm sa i përket distancës nga njëri-tjetri.

Më e qetë u duk situata tek pagesat e faturave të energjisë pranë ish-parkut të autobusëve, pasi qytetarët duken më të ndërgjegjësuar sa i takon distancës.

Pas shlyerjes së pagesave dhe blerjeve shumica e qytetarëve nxitojnë që ora 13:00 ti gjejë në shtëpi, orar i cili përkon edhe me ndalimin e çdo lëvizje./abcnews.al

main.jpg
eri Ida22:44 | 21/03/2020

Maqedonia e Veriut duke filluar nga dita e dielë ka vendosur që të përdorë orën policore për të kufizuar lëvizjen e qytetarëve si masë parandaluese për përhapjen e koronavirusit.

Lëvizja e qytetarëve do të kufizohet për harkun kohorë nga ora 21 deri në orën 6 të mëngjesit. Ky vendim u soll në mbledhjen e sotme të Qeverisë, në kuadër të masave më shtrënguese ndaj lëvizjes së qytetarëve.

Kryeministër i Maqedonisë së Veriut Oliver Spasovski përmes një konference për mediat ka bërë me dije se këto masa drastike i ka marrë në kuadër të mbrojtjes së shëndetit të qytetarëve.

“Informoj se qeveria e solli vendim edhe për një masë që për herë të parë zbatohet në historinë e vendit në gjithë territorin. Sollëm vendim për masa më radikale me qëllim të mbrojmë shëndetin e qytetarëve nga virusit. Prej nesër fillon ora policore, nga data.22 mars ndalohet lëvizja e qytetarëve nga ora 21 deri në orën 6 për çdo ditë. S`ka kompromis. Masat duhet ti zbatojmë të gjithë”, tha Spasovski.

Nga kjo masë përjashtohen punonjësit e Ministrisë së Punëve të Brendshme, Armata, Zjarrfikësit, persona të punësuar në “ Higjiena Komunale”. kategori e qytetarëve konkretisht./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono