Pjesë e një organizate që vidhte makina, arrestohet shqiptari në Itali

schedule15:04 - 22 Shtator, 2022

schedule 15:04 - 22 Shtator, 2022

Një shqiptar dhe një italian janë arrestuar në Milano pasi vidhnin makina në kompani të ndryshme.

Ata akuzohen për vjedhje të rënda dhe pastrim parash.

Dy të arrestuarit ishin pjesë e një organizate prej 6 anëtarësh. Katër persona të tjerë u arrestuan në maj nga policia.

Anëtarët e grupit zëvendësonin njësinë e kontrollit të motorit nga automjetet e parkuara me një të deshifruar ose i hiqnin gjatë dërgesave, duke përfituar nga shpërqendrimet e shoferëve.

Gjatë hetimeve u gjet edhe një kasolle ku ndodheshin katër furgona, si dhe një kasolle tjetër që përdorej si qendër e vërtetë çmontimi për riciklimin e automjeteve.

Dy të arrestuarit, të dy me precedentë penalë, tani ndodhen në burg në San Vittore. /Abcnews.al/