Pesë nga ngjyrat më të njohura për dekorimin e shtëpisë këtë vjeshtë

schedule07:20 - 21 Tetor, 2021

schedule 07:20 - 21 Tetor, 2021

Rinovimi i ngjyrave në shtëpinë tuaj është zgjedhja ideale për ta bërë atë të duket më vjeshtë. Nëse po pyesni se cilat janë ngjyrat më të njohura për kohën që po kalojmë për momentin, më poshtë do të gjeni një listë prej pesë prej tyre, si dhe cilat vende janë më të përshtatshme.

Balta e nxehtë

Një nuancë klasike vjeshte, balta e ngrohtë kufizon vijën midis portokallisë dhe kafesë. Cilësia e saj tokësore sjell një ndjenjë stabiliteti dhe sigurie, ndërsa sugjerimet e saj më portokalli tregojnë një ndjenjë lumturie. Kjo ngjyrë është një zgjedhje ideale për dhomat e gjumit, dhomat e ndenjes apo çdo hapësirë ​​ku dëshironi të krijoni një ndjenjë ngrohtësie dhe optimizmi.

Kumbulla

Kjo nuancë e thellë dhe e ngrohtë e purpurt i jep një ndjenjë luksi çdo dhome. Është gjithashtu ngushëlluese dhe ndihmon me introspeksionin. Kumbulla është e përsosur në çdo hapësirë ​​ku dëshironi të jepni një atmosferë më luksoze ose të sofistikuar, të tilla si një dhomë gjumi, dhomë të gjallë ose hapësirë ​​meditimi.

E verdhë

Kjo hije e ndritshme dhe me diell sjell një ndjenjë të pagabueshme gëzimi. Është ngjyra e diellit dhe krijon një shpërthim shkëlqimi, i cili mund të jetë i dobishëm pasi netët rriten më gjatë gjatë stinës së vjeshtës. Ngjyra e verdhë përfaqëson një ndjenjë më të madhe besimi dhe rrit vetëvlerësimin. Përveç kësaj, kjo hije ka një energji të madhe. E verdha është e shkëlqyeshme në zonat e errëta të shtëpisë, si dhomat e brendshme ose korridoret, për të sjellë një ndjenjë lehtësie. Ai është gjithashtu ideal për çdo hapësirë ​​në të cilën dëshironi të shtoni një ndjenjë më të madhe ngrohtësie dhe gëzimi si kuzhina ose zyra e shtëpisë tuaj.

E purpurt

Kjo nuancë tronditëse e trëndafilit është tashmë e pranishme në shumë fusha, nga dizajni i brendshëm tek moda. Është intensive, e papritur dhe do të thotë çrregullim, në një mënyrë të mirë! Prekja ideale e pop-it për shtëpinë tuaj, ngjyra e purpurt funksionon shkëlqyeshëm në kuzhina, dhoma të ndenjes ose në çdo hapësirë ​​që ka nevojë për energji, përtëritje ose ridizajnim. Sidoqoftë, jo në sipërfaqe shumë të mëdha.

Smeraldi

Emerald është gjallërues dhe qetësues dhe përfaqëson gjelbërimin e pasur të botës natyrore. Ndërsa ditët bëhen më të ftohta dhe gjethet bien nga pemët, mjedisi përreth jush mbushet me më pak gjelbërim, kështu që është e rëndësishme të sillni këtë hije elegante të gjelbër në shtëpi si një kujtesë delikate e bujarisë dhe bollëkut të natyrës. E gjelbërta gjithashtu promovon një ndjenjë relaksi dhe përtëritjeje. Mund të përdoret kudo në shtëpi ku dëshironi të krijoni një ndjenjë qetësie ose të festoni natyrën e pasur, të tilla si zyra, dhoma gjumi, banjo ose dhomen e ndjenjes./abcnews.al