Përhapja e Covid-it, Meta: Të infektuarit janë rritur mbi 11 herë, shtoni urgjent testimet

schedule11:41 - 25 Tetor, 2020

schedule 11:41 - 25 Tetor, 2020

Presidenti Ilir Meta këtë të dielë ka reaguar në lidhje me rritjen e numrit të të infektuarve me Covid në vednin tonë.

Kreu i shtetit për mes një postimi në rrjetin social Facebook, bën me dije se është momneti  që të rritet numri i testimeve në vendin tonë.

Meta në postimin e tij shkruan se testimi është veprim themelor sepse i hap rrugën gjurmimit dhe trajtimit të bazuar mbi diagnozë.

Është shumë shqetësuese që Shqipëria është e fundit në Europë për numrin e testimeve të kryera.

Testimi është veprim themelor sepse i hap rrugën gjurmimit dhe trajtimit të bazuar mbi diagnozë.

OBSH ka qenë shumë e qartë që në momentin kur pandemia COVID-19 u shfaq, duke kërkuar: TESTIM! TESTIM! TESTIM!

Kjo kërkesë është sot më urgjente se kurrë pasi rastet e të infektuarve, krahasuar me muajin prillin, janë rritur me mbi 11 herë”, shkruan Meta. e.su/abcnews.al