“Perëndimi nuk ka bërë mjaftueshëm”, Rusia kërcënon se do të tërhiqet nga marrëveshja e grurit

schedule15:29 - 27 Tetor, 2022

schedule 15:29 - 27 Tetor, 2022

Rusia ka thënë se dispozitat e marrëveshjes së drithit të Detit të Zi që lehtëson eksportet ruse të produkteve bujqësore dhe plehrave nuk po ndiqen dhe se Moska ende nuk ka marrë një vendim nëse marrëveshja duhet të zgjatet.

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova u tha gazetarëve se Perëndimi nuk ka ndërmarrë hapa të mjaftueshëm për të lehtësuar sanksionet ndaj industrive logjistike, pagesave dhe sigurimeve të Rusisë për të lehtësuar eksportet ruse.

Marrëveshja, e nënshkruar në korrik për 120 ditë, do të përfundojë në gjysmën e dytë të nëntorit. /abcnews.al