Pastrim parash dhe mashtrim, biznesmeni rus arrestohet në Londër, më pas lirohet me kusht

schedule14:05 - 3 Dhjetor, 2022

schedule 14:05 - 3 Dhjetor, 2022

Një biznesmen i pasur rus është arrestuar në shtëpinë e tij në Londër nga oficerët që hetojnë aktivitetin e mundshëm kriminal nga oligarkët.

58-vjeçari u mbajt nga Agjencia Kombëtare e Krimit (NCA) të enjten nën dyshimin për vepra penale, duke përfshirë pastrim parash, komplot për të mashtruar Ministrinë e Brendshme dhe komplot për të kryer dëshmi të rreme.

Një 35-vjeçar, i cili punon në rezidencë, u arrestua me dyshimin për pastrim parash dhe pengim të një oficeri, pasi u pa duke u larguar me një çantë me mijëra paund cash.

Një burrë i tretë, 39 vjeç, i cili është ish-i dashuri i partnerit aktual të biznesmenit, u arrestua në shtëpinë e tij në Pimlico, Londër, për vepra që përfshijnë pastrim parash dhe komplot për mashtrim.

NCA tha se më shumë se 50 oficerë nga Qelia e saj e Luftimit të Kleptokracisë u përfshinë në operacionin në pronën e biznesmenit në Londër, shumë milionëshe. Të tre personat e arrestuar janë liruar me kusht.

/abcnews.al