Pas disa dekadash, Senati amerikan tërheq autorizimin për të përdorur ushtrinë në Irak

schedule21:52 - 29 Mars, 2023

schedule 21:52 - 29 Mars, 2023

Më shumë se 20 vjet pasi pushtimi i Irakut e zhyti SHBA në në një luftë të përgjakshme dhe të kushtueshme, Senati i SHBA ka hequr autoritetin e presidentit amerikan për të përdorur ushtrinë jashtë kufijve të vendit.

Senati votoi me një shumicë ndërpartiake në favor të shfuqizimit të mërkurën me 66 vota kundër 30 kundër. Në të njëjtën kohë, do të hiqet autorizimi për luftën në Irak në vitin 1991.

Senatorët që votuan për shfuqizimin e tij theksojnë se është një masë e vjetëruar që mund të justifikojë veprime me pasoja të rënda.

Hapi tjetër është futja e legjislacionit në Dhomën e Përfaqësuesve.

Autorizimi ka prej vitit 2002, raporton Axios, kur Kongresi autorizoi presidentin e atëhershëm Xhorxh W. Bush për të pushtuar Irakun dhe për të rrëzuar Sadam Huseinin përmes Aktit të Autorizimit për Përdorimin e Forcave Ushtarake.

Duke e hequr atë, presidentët nuk mund të kryejnë sulme në Irak pa autorizimin e Kongresit.

Përdorimi i fundit i AUMF ishte në vitin 2020 nga Donald Trump për vrasjen në Bagdad të zyrtarit iranian Qasem Soleimani. Barack Obama kishte thirrur AUMF-në për sulme kundër Shtetit Islamik në Irak dhe Siri.

Heqja e fundit e autorizimit përkatës ka qenë në vitin 1974.