Papa Françesku: Përfshirja e mercenarëve rusë kundër luftës në Ukrainë, “mostruoze

schedule09:29 - 14 Qershor, 2022

schedule 09:29 - 14 Qershor, 2022

Papa Françesku ka deklaruar se pëfshirja e mercenarëve nga Rusia në luftën kundër Ukrainës, duke përfshirë çeçenë dhe sirianë, është “monstruoze”, sipas një artikulli të botuar në La Stampa, shkruan BBC.

Papa tha se lufta në Ukrainë ishte “ndoshta në një farë mënyre e provokuar”. Ai i përshkruan trupat ruse si “të egër dhe mizor”, duke shtuar se ukrainasit po luftojnë për mbijetesë.

I pyetur nëse është në favor të presidentit rus, Vladimir Putin, Papa Françesku tha se ai nuk do ta reduktojë kompleksitetin e luftës në një dallim midis “të mirës dhe të keqes”. Ai tha se shpreson të takohet me Patriarkun Kirill të Kishës Ortodokse Ruse në shtator në Kazakistan.

/abcnews.al