3 minuta spektakël, NASA publikon pamjet e zbritjes së “Perseverance” në Mars

schedule21:00 - 22 Shkurt, 2021

schedule 21:00 - 22 Shkurt, 2021

Agjencia Amerikane e Hapësirës së fundmi ka publikuar një video mahnitëse të regjistruar nga roveri i saj Perseverance në momentin e zbritjes në Mars.

Këmbëngulja e cila u dërgua para disa ditësh në Mars ishte e mbushur me kamera që do të ndihmonin në kapjen e momenteve  të ndryshme, shtatë prej të cilave kanë qenë të fokusuara për të filmuar momentin e uljes së Perseverance në planet.

Imazhet e tyre përfaqësojnë reagime jetike për inxhinierët, ndërkohë ato kërkojnë që të përmirësojnë akoma më shumë teknologjitë e përdorura për të vendosur sonda në sipërfaqen e planetit të Kuq.

Anija kozmike më e përparuar hyri javën e kaluar në atmosferën e Marsit dhe më pas u ul në mënyrë të sigurt në Liqenin Krater pas gati shtatë muajsh udhëtimi, duke filluar një kërkim për prova të jetës antike mikrobiologjike në Planetin e Kuq.e.su./abcnews.al