Paloka: Rama dhe Lleshaj ndalojnë dhe arrestojnë protestues pa prova

schedule15:08 - 3 Qershor, 2019

schedule 15:08 - 3 Qershor, 2019

Nga foltorja e selisë blu, nënkryetari i kësaj force politike Edi Paloka akuzoi kryeministrin Rama dhe ministrin e tij të Brendshëm Sandër Lleshaj për ndalime dhe arrestime politike të protestuesve kundër të cilëve nuk ka asnjë provë.

“Është fakt se shumica e 500 qytetarëve të ndaluar nga policia gjatë këtyre 4 muajve, janë sot të lirë, për arsyen e thjeshtë se kanë qenë të pafajshëm, kanë qënë të burgosur politikë dhe në të drejtën e tyre të protestuar! Është fakt se në gjyqe kanë rezultuar të ndaluar edhe njerëz që janë rrëmbyer në rrugë, pa qenë fare në protestë”.

Kryeministri po përdor institucionet e represionit, sipas Palokës, duke nisur nga policët tek prokurorët…

“E deri tek ndonjë gjykatës militant si Arben Micko. Është fakt se sot kemi dy polici brenda radhëve të policisë, atë të profesionistëve të ndershëm dhe atë të narkomilitantëve”.

Këtë e vërteton video ku shfaqet polici teksa dhunon vartësin e tij për të zbatuar një urdhër të ministrit, i përfshirë në debat verbal me ish deputetin demokrat Bardh Spahia në Spitalin e Traumës.

Pamjet janë revoltuese për çdo njeri të lirë dhe me dinjitet. Nuk është e largët dita që çdo shërbëtor i Edi Ramës do të mbajë përgjegjësi para ligjit. Kudo qoftë ai, në polici, prokurori apo gjykatë, fundi i tij do të jetë i njëjtë me atë të Edi Ramës.

/ABC News Albania 24/7