“Paddington Bears” të lënë nga publiku në kujtim të Mbretëreshës do të dërgohen për bamirësi

schedule11:39 - 16 Tetor, 2022

schedule 11:39 - 16 Tetor, 2022

Më shumë se 1000 arinj Paddington dhe pelushi të tjerë të lënë nga publiku në kujtim të Mbretëreshës së ndjerë do të dërgohen për bamirësi, thotë Buckingham Palace.

Lodrat u lanë në rezidencat mbretërore si pallati dhe Kështjella Windsor pas vdekjes së saj në shtator.

Arinjtë janë pastruar profesionalisht dhe do t’i dorëzohen shoqatës bamirëse të fëmijëve Barnardos.

Një imazh i bashkëshortes së Mbretit dhe arinjve është publikuar për të shënuar donacionin.

Në foto, Camilla shihet e ulur në një divan në dhomën e mëngjesit në Clarence House, e rrethuar nga lodrat prej pelushi.

Fotografia është bërë të enjten kur u shënua 64-vjetori i botimit të librit të parë Paddington Bear.

Mbretëresha Elizabeth II u lidh ngushtë me ariun e famshëm peruan pasi dyshja bënë një paraqitje surprizë së bashku në një skeç komedi gjatë festimeve të Jubileut Platinum të verës.

Në një film të shkurtër, Paddington vizitoi Pallatin Buckingham për çaj pasdite, gjatë të cilit Mbretëresha i dha një sanduiç nga çanta e saj.

Kjo i shtyu vajtuesit të linin arushë pelushi dhe madje edhe sanduiçe marmelatë mes homazheve me lule në pallatet mbretërore dhe parqet pas vdekjes së saj.

Në vitin 2016, Mbretëresha ia kaloi patronazhin Barnardo’s Camilla, e cila në atë kohë ishte dukesha e Cornwall.

Shefi ekzekutiv i Barnardo, Lynn Perry tha: “Madhështia e saj Mbretëresha Elizabeth II ishte mbrojtësja e Barnardos për më shumë se 30 vjet dhe ne jemi të nderuar që jemi në gjendje t’u japim shtëpi pelushëve që njerëzit lanë në kujtim të saj.”

“Ne premtojmë se do të kujdesemi për këta arinj që do të jenë shumë të dashur dhe do të sjellin gëzim për fëmijët që ne mbështesim.”

“Ne i jemi jashtëzakonisht mirënjohës Madhërisë së Saj The Queen Consort për mbështetjen e saj për të na ndihmuar për të rritur ndërgjegjësimin për nevojat e fëmijëve dhe të rinjve të pambrojtur në Mbretërinë e Bashkuar, në mënyrë që ne të mund të vazhdojmë t’i mbështesim ata përmes shërbimeve tona jetike.”

Tom Jarvis, drejtor i parqeve në bamirësinë Royal Parks, tha: “Gjatë javëve të fundit, ne kemi kërkuar një përdorim të përshtatshëm për qindra arusha pelushi që u lanë në Green Park dhe Hyde Park për të nderuar Mbretëreshën.

“Ne jemi të kënaqur që arinjtë pelushi tani do të sjellin gëzim dhe rehati për qindra fëmijë të mbështetur nga Barnardo’s.”

Ai i tha BBC Breakfast se ishte një sfidë kur lodrat përkëdhelëse liheshin jashtë, por se “moti ishte i mirë” gjatë asaj periudhe dhe ekipi i tij kishte mundur të mblidhte të gjithë arinjtë.

Pallati Buckingham tha se lodrat ishin mbledhur me ndihmën e pothuajse 200 vullnetarëve  dhe po “kujdeseshin mirë”./Abcnews.al/