OKB mund të lehtësojë vizitën e IAEA në termocentralin bërthamor Zaporizhia

schedule08:32 - 16 Gusht, 2022

schedule 08:32 - 16 Gusht, 2022

Organizata e Kombeve të Bashkuara ka kapacitetin logjistik dhe të sigurisë për të mbështetur një vizitë të inspektorëve të Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA) në centralin bërthamor të Ukrainës në Zaporizhzhia, tha një zëdhënës, por një diplomat rus vendosi kushte, duke thënë se çdo mision përmes kryeqytetit të Ukrainës ishte shumë i rrezikshëm, shkruan The Guardian.

Zëdhënësi i OKB-së, Stephane Dujarric, tha se “në kontakt të ngushtë me IAEA, sekretariati i OKB-së ka vlerësuar se ka kapacitetin logjistik dhe të sigurisë për të qenë në gjendje të mbështesë çdo mision të IAEA në termocentralin bërthamor Zaporizhzhia nga Kievi”.

Por ai tha se Rusia dhe Ukraina duhet të bien dakord.

Imagjinoni se çfarë do të thotë të kalosh përmes Kievit – do të thotë se ata arrijnë në centralin bërthamor përmes vijës së frontit. Ky është një rrezik i madh, duke pasur parasysh se forcat e armatosura të Ukrainës nuk janë të krijuara të gjitha në të njëjtën mënyrë,” Igor Vishnevetsky, nënkryetar i departamentit të armëve bërthamore dhe kontrollit të armëve të ministrisë së jashtme ruse.

Sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, më herët bëri thirrje për t’i dhënë fund aktivitetit ushtarak rreth centralit. Ministri rus i mbrojtjes dhe shefi i OKB-së diskutuan të hënën situatën e sigurisë në central, sipas ministrisë ruse të mbrojtjes.

Rusia më herët tha se do të lehtësonte një mision të IAEA-s në termocentral mes paralajmërimeve nga agjencia bërthamore e OKB-së për një katastrofë bërthamore nëse luftimet nuk ndalen.

/abcnews.al