NYT: Kina i ka shitur Rusisë dronë me vlerë 12 milionë dollarë që nga fillimi i luftës

schedule15:30 - 21 Mars, 2023

schedule 15:30 - 21 Mars, 2023

Kina ka dërguar më shumë se 12 milionë dollarë drone në Rusi që nga pushtimi i saj në Ukrainë vitin e kaluar, duke sugjeruar “bashkëpunim të heshtur” midis dy vendeve, raportoi sot New York Times.

Siç vë në dukje NYT,  Kina i ka shitur Rusisë 70 avionë dhe dronë të 26 kompanive të ndryshme. Dërgesat përfshinin një sërë mjetesh nga DJI, prodhuesi më i njohur i dronëve në botë, dhe një sërë kompanish më të vogla.

Masa nuk ka ndikuar shumë në dominimin e industrisë së DJI dhe produktet e kompanisë përbënin gati gjysmën e dërgesave të dronëve kinezë në Rusi, sipas të dhënave doganore, raporton abcnews.al.

Një pjesë e tyre u shitën direkt nga DJI, nëpërmjet iFlight Technology, një degë e DJI. Marka e dytë më e madhe e shitur ishte Autel, një prodhues kinez i dronëve me filiale në Shtetet e Bashkuara, Gjermani dhe Itali; eksportuesit shitën gati 2 milionë dollarë të dronëve të saj, me dërgimin e fundit të grupit në shkurt 2023.

Një zëdhënës i DJI tha se kompania nuk mund të gjente të dhëna për ndonjë shitje të drejtpërdrejtë në Rusi që nga 16 prilli 2022 dhe se do të hetonte firmat e tjera që dukej se po i shesin mjete të ndryshme Rusisë.

Kompania ka ndaluar të gjitha dërgesat dhe operacionet në Rusi dhe Ukrainë që nga fillimi i luftës dhe ka “protokolle të plota” për të siguruar që ajo të mos shkelë sanksionet e Shteteve të Bashkuara.

Autel tha në një deklaratë të dërguar me email se nuk ishte në dijeni të ndonjë shitjeje në Rusi dhe ishte duke kryer një hetim të brendshëm për këtë çështje.

Shitjet direkte nga eksportuesit kinezë janë vetëm një pjesë e një përpjekjeje më të gjerë për të blerë dronët nga tregjet aty pranë, ku mund të blihen nga raftet e dyqaneve me pakicë.

Sipas ekspertëve, rimbushja e stoqeve edhe të mjeteve ajrore pa pilot është bërë po aq kritike sa edhe nevojat e tjera bazë, të tilla si predhat.

Kujtojmë se në shkurt, ministria e jashtme e Kinës sqaroi se vendi nuk po shqyrtonte eksportin e armëve në Rusi për t’i përdorur në luftën kundër Ukrainës.

Zelensky, nga ana e tij, i bëri thirrje qeverisë kineze që Pekini të mos dërgojë armë në mbështetje të Rusisë.

/abcnews.al