Një dozë e vaksinës Covid-19 ul përhapjen e virusit në familje deri në 50%

schedule15:39 - 28 Prill, 2021

schedule 15:39 - 28 Prill, 2021

Një dozë e vetme e një vaksine Covid-19 mund të ulë përhapjen e virusit në familje deri në gjysmën, tregon një studim britanik.

Studimi i Shëndetit Publik në Angli ofron pasqyrë në një nga të panjohurat e mëdha mbi vaksinat Covid-19 shkallën në të cilën ato parandalojnë transmetimin e koronavirusit.

Rezultatet mund të forcojnë çështjen për planet e Kryeministrit Boris Johnson për t’i dhënë fund bllokimit të Anglisë në qershor.

Por shkencëtarët paralajmëruan të mos bënin një “gabim të madh” duke hequr kufizimet Covid-19 shumë herët bazuar kryesisht në suksesin e vaksinave, ndërsa grupi i ish-kryeministrit Tony Blair rekomandoi inokulimin e adoleshentëve dhe vonimin e hapit përfundimtar të Mbretërisë së Bashkuar nga bllokimi deri pas verës.

Njerëzit që morën një dozë të parë të vaksinave të zhvilluara nga AstraZeneca ose Pfizer dhe u infektuan tre javë më vonë kishin ndërmjet 38 përqind dhe 49 përqind më pak të ngjarë të transmetonin sëmundjen tek ata në familjen e tyre krahasuar me ata që nuk ishin vaksinuar.

Studimi tregoi se një e shtënë e vetme mund të ndalonte një person të vaksinuar që fillon infeksionin simptomatik fillimisht, dhe rreziku ulet me 60 përqind në 65 përqind nga katër javë pas një doze të secilës vaksinë.

Dr Mary Ramsay, kreu i imunizimit në PHE, tha se studimi tregoi se vaksinat ishin jetike për “të na ndihmuar të kthehemi në një mënyrë normale të jetës”.

“Jo vetëm që vaksinat zvogëlojnë ashpërsinë e sëmundjes dhe parandalojnë qindra vdekje çdo ditë, tani shohim se ato gjithashtu kanë një ndikim shtesë në zvogëlimin e mundësisë për të kaluar Covid-19 tek të tjerët”, tha ajo.

Prof Peter Openshaw nga Imperial College London tha se rezultatet e studimit ishin “shumë qetësuese” por paralajmëroi Mbretërinë e Bashkuar se nuk mund të mbështetet vetëm te vaksinat për të zvogëluar përhapjen e virusit.

” Ne duhet të përdorim verën për të forcuar masat tona paraprake dhe për të hedhur vaksinat në grupet që transmetojnë më shumë, që janë njerëzit më të rinj,” i tha ai programit BBC Radio 4 Today të mërkurën.

“Ne po bëjmë gjënë e duhur duke qenë të kujdesshëm dhe duke mos u lehtësuar shumë shpejt. Lehtësimi shumë i shpejtë do të jetë një gabim i madh, ne nuk duam të humbasim të gjithë tokën që kemi fituar me përpjekje masive publike.”

Një raport i ri nga Instituti Tony Blair të mërkurën paralajmëroi bllokimin përfundimtar të Mbretërisë së Bashkuar në 21 Qershor, kur hiqen më shumë kufizime të distancës sociale mund të kapërcejë orarin e vaksinimit.

Grupi mendues rekomandoi që të vonohej hapi i katërt i udhërrëfyesit për një muaj për të lejuar adoleshentët të vaksinohen.

Në SH.B.A, njerëzit e moshës 16 vjeç e lart kanë të drejtë për një vaksinë, por në MB ajo është e kufizuar në mbi 18 vjeç.

“Më vete, vonesa e hapit të katërt mund të lërë vendin nën-mbrojtur për një përsëritje më vonë gjatë vitit pasi virusi mund të përhapet më lehtë në dimër,” tha instituti.

“Ofrimi i një vaksine për një tjetër 6.8 përqind të popullsisë mund të jetë kritik në marrjen e niveleve të mbrojtjes së popullsisë mbi pragun e imunitetit të tufës dimërore, duke parandaluar kështu një valë të mëtejshme të infeksioneve në vitin e ri.”

Sekretari i Shëndetësisë Matt Hancock theksoi rëndësinë e programit të vaksinimit ndërsa adresoi studimin e PHE.

“Ne tashmë e dimë që vaksinat shpëtojnë jetë dhe ky studim është të dhënat më gjithëpërfshirëse të botës reale që tregojnë se ato gjithashtu ndërpresin transmetimin e këtij virusi vdekjeprurës”, tha ai.

Studimi përfshiu më shumë se 57,000 kontakte nga 24,000 familje në të cilat kishte një rast të konfirmuar nga laboratori që kishte marrë një vaksinim, thanë studiuesit, krahasuar me gati 1 milion kontakte të rasteve të pavaksinuara.

Fushata e vaksinimit Covid-19 e Britanisë është një nga më të shpejtat në botë, me më shumë se 33.8 milion doza të para dhe një e katërta e të rriturve marrin dy.

Kjo ka gjeneruar të dhëna në botën reale se si barnat Pfizer dhe AstraZeneca funksionojnë jashtë provave klinike dhe zyrtarët shëndetësorë thanë këtë muaj shpërndarja e vaksinave kishte parandaluar më shumë se 10,000 vdekje të njerëzve të moshës 60 vjeç e lart deri në fund të marsit. l.k/abcnews.al