Nisen katër anije të tjera me produkte bujqësore nga Ukraina

schedule15:51 - 17 Gusht, 2022

schedule 15:51 - 17 Gusht, 2022

Katër anije të tjera që transportojnë produkte bujqësore kanë lundruar nga portet në Ukrainë, sipas agjencisë shtetërore turke të lajmeve Anadolu.

Duke cituar Ministrinë e Mbrojtjes Kombëtare të Turqisë, agjencia tha se anijet u nisën nga portet e Odessa dhe Chernomorsk të mërkurën në mëngjes.

Ato mbanin miell, vaj luledielli dhe misër, tha ai.

Të martën, anija e parë që u nis nga Ukraina duke transportuar grurë sipas kushteve të një marrëveshjeje për eksportin e grurit të rënë dakord muajin e kaluar u ankorua në Siri.

Që nga 1 gushti, gjithsej 21 anije që transportonin produkte bujqësore janë larguar nga Ukraina. /abcnews.al