“Në një banesë copëtoheshin tradhtarët”, zbulimet e tmerrshme të dosjes “SKY ECC”: Pas anglishtes, shqipja gjuha më e përdorur

schedule11:16 - 1 Dhjetor, 2022

schedule 11:16 - 1 Dhjetor, 2022

BRUKSEL – Gjuha shqipe është një nga më të përdorurat në aplikacionin “Sky ECC” që njihet ndryshe edhe si platforma e trafikantëve të drogës për shkak se cilësohej si pa gjurmueshëm. Por një aksion policore i strukturave ndërkombëtare të policisë arriti të thyente aplikacionin, duke e bërë një minierë ari për të dhënat e trafikantëve.

Hetimi i “Sky ECC” u ofroi oficerëve të policisë evropiane një gamë të gjerë metodash të përdorura nga trafikantët e kokainës, nga larja e hesapeve deri te përpjekjet e drejtpërdrejta për korrupsion, te kërcënimet dhe torturat në Holandë dhe Serbi.

“Është sikur të ishim në tryezën e kriminelëve”, përmbledh Catherine de Bolle, drejtoreshë e Europol.

Dosja Sky ECC, emri i së cilës i referohet kompanisë kanadeze të kriptomonedhave që nisi hetimin, u shfaq në mars të vitit 2021 dhe së fundi çoi në çmontimin e një karteli gjigant trafikantësh kokaine në Dubai dhe Evropë.

Belgjika dhe Franca njoftuan njëkohësisht një bastisje të parë të madhe, të mundësuar duke thyer kodin e sigurisë së rrjetit të mesazheve të sigurisë së lartë të Sky ECC, një arritje teknike që përfshin oficerë policie holandeze.

Policia belge arrestoi 48 persona më 9 mars 2021 pas 200 kërkimesh, një mega-operacion i paraqitur si kulmi i një pune që analizonte qindra miliona mesazhe.

Hetimi tregoi se zona e aktivitetit më të madh të këtij makrokarteli ishte në qytetin belg Antëerp, porta kryesore për në Evropë për kokainën nga Amerika Latine dhe ku forcat e sigurisë kapën deri në 90 tonë të kësaj droge në vitin 2021.

Në këtë rast u përfshi edhe drejtësia franceze, pasi në vitin 2019 hapi një hetim për një sistem komunikimi “të padeklaruar”, serverët e të cilit ishin në Francë.

Në Spanjë, Garda Civile e pagëzoi hetimin si “Operacioni FAUKAS” dhe kreu bastisje në Malaga, Madrid dhe Barcelonë njëkohësisht më 8 nëntor, pasi gjeti, në mars 2020, 698 kilogramë kokainë në një kontejner në portin e Valencias. Lindja).

Policia evropiane tani bie dakord se ka “një para dhe pas Sky ECC” në luftën kundër trafikut të drogës në Evropë.

Dhunë ekstreme

Masa e informacionit është fenomenale, “më shumë se një miliardë mesazhe”, tha për AFP Eric Snoeck, kreu i policisë gjyqësore federale në Belgjikë.

Pas një viti e gjysmë, më shumë se 1200 persona u arrestuan dhe u morën në pyetje në Belgjikë dhe 510 hetime gjyqësore u hapën ose u pasuruan me informacione të marra nga Sky ECC, sipas të dhënave zyrtare.

Vëzhgimi i parë i studimit të mesazheve të shkëmbyera është dhuna ekstreme që i drejtohen organizatave kriminale.

“Ata importuan në Evropë sjellje që mendohej se kufizoheshin në Amerikën e Jugut,” tha Rémy Heitz, prokuror i përgjithshëm në gjykatën e apelit të Parisit.

“Terrori, vrasjet, ekzekutimi i njerëzve para spektatorëve gazmorë. Kështu e drejtoni këtë trafik”, shtoi ai.

“Casa del horror”

Nga ana e tij, belgu Eric Snoeck përmendi “dhunë krejtësisht të paprecedentë”, duke përmendur si shembull zbulimin e kontejnerëve të shndërruar në dhoma torture në Holandë.

“Për disa mijëra euro, për shkak se nuk është respektuar kontrata, pas orë të tëra vuajtjeje nuk hezitojnë të vrasin njerëz me të cilët kanë bashkëpunuar para disa orësh. Është rrëqethëse”, tha ai.

Mesazhet e shkëmbyera në rrjetin e koduar bënë gjithashtu të mundur gjetjen në Serbi, afër Beogradit, të një “shtëpie tmerri” ku viktimat u copëtuan dhe mbetjet e tyre griseshin në një mulli mishi.

Së bashku me Dubain, ku janë strehuar shumë nga drejtuesit e grupit, rajoni i Ballkanit shkëlqen gjithashtu në hartën e trafikut ndërkombëtar.

Pas anglishtes, shqipja është gjuha e dytë më e përdorur në Sky ECC, zbuluan studiuesit.

Të dhënat nga aplikacioni u ndanë me të paktën 22 vende, duke përfshirë shtetet e Amerikës Latine që shërbejnë si prodhues ose pika tranziti për kokainën, si Kolumbia dhe Brazili.

Përveç “mokro-mafias” (trafikantë me origjinë marokene që operojnë nga Holanda) dhe “Ndragheta” kalabreze, Sky ECC zbuloi praninë në Belgjikë të “përfaqësuesve të karteleve të Amerikës së Jugut”, sipas Eric Snoeck.

“Jam shumë i shqetësuar,” tha një gjykatës francez. “Ne nënvlerësojmë rreziqet e këtyre trafiqeve në drejtim të destabilizimit të shteteve dhe dhunës që përhapet në të gjithë shoqërinë”, shtoi ai.

/abcnews.al/