Ndryshimet që dermatologët këshillojnë të bëni në rutinën tuaj çdo vjeshtë

schedule22:56 - 19 Shtator, 2023

schedule 22:56 - 19 Shtator, 2023

Muajt ​​e ftohtë kërkojnë një rifreskim në rutinën tonë të kujdesit të lëkurës dhe dermatologët e dinë mirë këtë. Rinovimi është fjala kyçe në të gjitha fushat, nga veshjet tona të përditshme deri tek kujdesi për lëkurën tonë.

Nëse vëreni se lëkura juaj ka nevojë për një nxitje pas verës dhe për të hyrë në ritme të reja, ekspertët e kujdesit të lëkurës sugjerojnë të bëni ndryshime që do të funksionojnë, duke i dhënë lëkurës tuaj shëndet, freski dhe shkëlqim. Pra, ardhja e muajve të ftohtë sjell sfida të ndryshme për lëkurën. Kjo është arsyeja pse dermatologët kanë filluar tashmë mbrojtjen dimërore për lëkurën me këshillat e tyre.

Më poshtë do të gjeni të gjitha ndryshimet që duhet të bëni për të ruajtur shkëlqimin e lëkurës tuaj dhe sezonin e ri:

Shtoni hidratues më të pasur në rutinën tuaj për hidratim shtesë

“Rutina e kujdesit të lëkurës në vjeshtë dhe dimër duhet të ndryshojë për të përshtatur motin dhe ndryshimet e lëkurës. Shpesh, kjo përfshin shtimin e produkteve më të pasura”, thotë ekspertja Maryam Zamani për The Stylist.

Zgjedhja e formulave më të trasha do t’i lejojë lëkurës të ruajë lagështinë e nevojshme për më gjatë. Ajo rekomandon hidratimin e lëkurës rregullisht me një formulë të butë dhe aplikimin e saj ndërsa lëkura juaj është ende e freskët për të bllokuar lagështinë.

Aplikoni një maskë hidratuese për hidratim shtesë

Maskat janë një komponent kyç i rutinës suaj të kujdesit të lëkurës dimërore, pasi ndryshimet e vazhdueshme të temperaturës me erërat e forta të dimrit dhe ngrohjen e ambienteve të brendshme mund të kenë një efekt tharjeje në lëkurë. Një përdorim javor i një maske hidratuese që përmban acid hialuronik për të rritur hidratimin dhe për të rivendosur shkëlqimin e lëkurës.

Përbërësi magjik: retinol

Vjeshta dhe dimri është koha e përkryer për të shtuar retinolin në rutinën tuaj, një përbërës që do të rinovojë thellësisht lëkurën. Retinoli do të përmirësojë butësisht lëkurën dhe do të stimulojë qarkullimin e qelizave për të ndihmuar në kthimin e dëmtimit të diellit, duke rezultuar në lëkurë të shëndetshme, të rinovuar dhe me shkëlqim./abcnews.al