Ndihmuan për të kaluar kufirin ilegalisht, arrestohen 4 persona

schedule09:26 - 14 Korrik, 2018

schedule 09:26 - 14 Korrik, 2018

Katër persona janë arrestuar nga Policia e Shkodrës për dhënie ndihmë të kalimit të paligjshëm të kufirit. Operacioni policor i koduar “ËRONG ËAY” ka vënë në pranga Bashkim Alijajn, 35 vjeç, banues në Tiranë,Halil Hafuzin, 43 vjeç, banues në Shkozë, Tiranë, Gentjan Boçkun, 43 vjeç, banues në Bathore, Tiranë dhe Adem Çelën, 32 vjeç, banues në Bathore, Tiranë.

Arrestimi i tyre u bë pasi në hyrje të qytetit në lagjen “Bahçallek” Shkodër, u kapën duke transportuar 15 shtetas të huaj të vendeve të treta me qëllim kalimin e tyre nga R. SH. nëpërmjet kufirit të gjelbër drejt Malit të Zi, e më pas destinacion final kishin vendet e BE.

Në kuadër të ketij operacioni u sekuestruan 4 automjetet me të cilat po benin transportimin e shtetasve të huaj.

Materialet iu referuan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës Parë Shkodër, për veprën penale “Kalimi i paligjshëm i kufirit shtetëror”, parashikuar nga neni 297 i  Kodit Penal. /abcnews.al