Nations League/ Finale e parakohshme, Italia “në luftë” me Anglinë

schedule19:37 - 23 Shtator, 2022

schedule 19:37 - 23 Shtator, 2022

Ndërsa një vend në finalet e Ligës së Kombeve të UEFA-s (UNL) mbetet një mundësi për Italinë nëse fiton këtu, ndoshta synimi kryesor tani për kampionët e Euro 2020 do të ishin tre pikët që ata kërkojnë nga kjo lojë për të siguruar vendin e tyre në Nations League për edicionin e ardhshëm. E pamposhtur në pesë ndeshje kundër Anglisë, Italia ka avantazhin psikologjik ndaj vizitorëve të saj dhe duhet t’i shijojë shanset e tyre, veçanërisht pasi njerëzit e Roberto Mancinit fituan Tre Luanët në kurorën e Euros pak më shumë se një vit më parë.

Anglia ka një medalje të saj të bronztë UNL pasi përfundoi në vendin e tretë në edicionin inaugurues, por ata ende nuk kanë fituar një lojë në UNL këtë herë. Ndryshe nga mikpritësit e tyre, Anglia do të shkojë në Katar në nëntor, por pas një humbjeje poshtëruese 4-0 në shtëpi ndaj Hungarisë në ndeshjen e tyre të fundit në qershor, ka punë për të bërë ndërkohë për të qetësuar një besimtar anglez gjithnjë e më të frustruar./ h.ll/abcnews.al

Formacionet zyrtare