Napoli, tani ose kurrë nuk do të mbretërojë më

schedule18:56 - 9 Nëntor, 2022

schedule 18:56 - 9 Nëntor, 2022

Që nga viti 1990 Napoli nuk ka qenë në gjendje të shijojë Scudetton. Bëhet fjalë për kohën e Diego Armando Maradona i cili ishte flamuri i këtij klubi në kohën kur ai ishte aktiv, diçka që tashmë është mjaft e largët për shumë prej tifozëve të tij, megjithëse mbetet në kujtesën e qartë kolektive.

Me Maurizio Sarri në 2019-ën, skuadra napolitane arriti nënkampionin në Serie A, por ra në një Juventus të pandalshëm në atë kohë që nuk pushoi së dominuari në Serie A. Megjithatë, tani lojtarët e Luciano Spalletti-t, falë fillimit të tyre të shkëlqyer, janë në një pozicion më të mirë se kurrë për të qenë në gjendje të konkurrojnë për këtë moment historik të madh.

Misteri i Kupës së Botës

Atalanta ka ruajtur mirë, por kampionët e fundit (klubet e Milanit apo Juventusi) nuk e gjejnë vazhdimësinë e shumëpritur në lojë dhe rezultatet e tyre në këtë rast. Kjo është arsyeja pse skuadra transalpine ka arsye për të ëndërruar.

Kjo, dhe gjendja e madhe e yjeve të saj si Victor Osimhen, Khvicha Kvaratskhelia, Gio Simeone bëjnë një qytet të tërë të ëndërrojnë. Një lider solid që duket se kërcënohet vetëm nga dyshimet që presin rikthimin e Botërorit, në formën e dëmtimeve apo rënies së performancës së disa lojtarëve. /G.D abcnews.al/